Световноизвестният артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls) гостува за първи път в България на 6 март от 18.00 ч. в Националната галерия – "Квадрат 500". Анонимните художнички, които по време на своите акции носят маски на горили, ще представят ретроспективната изложба "Изкуството да си непослушна".
Експозиция включва най-значимите творби на групата, сред които и легендарния плакат "Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитън?". През 1989 година той провокира публиката с пояснението, че по-малко от 5% от художниците в модерното изкуство са жени, но 85% от голите тела в музейната институция са женски.
Изложбата проследява 40 годишната история на артистичната група от създаването ѝ през 1985 година в Ню Йорк до днешните ѝ интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото.
Ще бъдат представени и емблематични плакати, видеоклипове и инсталации на "Герила гърлс", които са част от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, "Тейт Модърн", Центъра "Жорж Помпиду"), както и изцяло ново авторско произведение, вдъхновено от българския контекст.
Българската публика ще има възможността да се докосне до техния новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.
Две от основателките на "Герила гърлс", чиито псевдоними са Фрида Кало и Кете Колвиц ще изнесат лекция-пърформанс, с която ще отправят послание към българските жени.
Изложбата "Изкуството да си непослушна" ще може да бъде разгледана до 8 юни в Националната галерия – "Квадрат 500". Тя е част от дългогодишния проект "Фонд за артистични проекти на жени" на Българския фонд за жените.
Чуйте разговора за социалната значимост на изкуството на "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls) с Рая Раева от Българския фонд за жените.
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg