Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Герила гърлс: жените и изкуството на протеста

7
Снимка: Андрю Хайндеракер

Световноизвестният артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls) гостува за първи път в България на 6 март от 18.00 ч. в Националната галерия – "Квадрат 500". Анонимните художнички, които по време на своите акции носят маски на горили, ще представят ретроспективната изложба "Изкуството да си непослушна".

Експозиция включва най-значимите творби на групата, сред които и легендарния плакат "Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитън?". През 1989 година той провокира публиката с пояснението, че по-малко от 5% от художниците в модерното изкуство са жени, но 85% от голите тела в музейната институция са женски.

Изложбата проследява 40 годишната история на артистичната група от създаването ѝ през 1985 година в Ню Йорк до днешните ѝ интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото.

Ще бъдат представени и емблематични плакати, видеоклипове и инсталации на "Герила гърлс", които са част от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, "Тейт Модърн", Центъра "Жорж Помпиду"), както и изцяло ново авторско произведение, вдъхновено от българския контекст.

Българската публика ще има възможността да се докосне до техния новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.

Две от основателките на "Герила гърлс", чиито псевдоними са Фрида Кало и Кете Колвиц ще изнесат лекция-пърформанс, с която ще отправят послание към българските жени.

Изложбата "Изкуството да си непослушна" ще може да бъде разгледана до 8 юни в Националната галерия – "Квадрат 500". Тя е част от дългогодишния проект "Фонд за артистични проекти на жени" на Българския фонд за жените.

Чуйте разговора за социалната значимост на изкуството на "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls) с Рая Раева от Българския фонд за жените.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10