Как ЕС координира борбата с наркотиците – стратегия и превенция с незаконния трафик. Какво е международното сътрудничество и каква е защитата на здравето на хората. Има ли равнопоставеност между половете в ЕС? Как се измерва напредъкът в премахването на неравенството?
Кои са най-опасните наркотични вещества? Кои са най-разпространените и най-разпознаваеми наркотици? Какво показва анализът на ЕС? Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:
"Основният наркотик, на който се базират повечето вещества, използвани от човека, е хероинът. Хероинът е създаден от фармацевтичната фирма "Байер", Германия. Наричат хероина "краля на наркотиците". Най-вероятно го наричат така, защото той може да се възприема по три начина – да се инжектира, да се пуши, да се смърка.
На следващо място бих поставил опиата. Той се извлича от опиумния мак. Неговият синтетичен вариант е метадонът. А метадонът е извлек от опиата, който се използва от т.нар. "зависими лица от наркотици". Т.е. метадонът им се дава контролирано на определени количества за определено време, за да могат те да излязат от зависимостта. Кокаинът се получава от листата на коката. В малки количества и кокаинът е лекарство.
Амфетаминът е много интересен и най-опасен от всички наркотични вещества. Известен е още от 19-и век. Тогава са произвеждали медикаменти за борба с депресията. Той наподобява адреналина. Адреналинът, по своята същност ускорява дишането, сърдечния ритъм и тонуса на човека. Амфетаминът го замества идеално. И най-важното – амфетаминът маскира умората. Затова той е най-разпространен. Какви са обаче последиците от цялата "маскировка" на умората...
На последно място, ще кажа няколко думи за инхалантите. Вейпът е към групата на инхалантите – всички онези вещества, като газ, лепила, аерозоли, които се поглъщат в организма чрез дишане. Бихме могли да споменем и марихуаната – трева, която засилва еуфорията и се достига до халюцинации.
Всички тези крайни ефекти са много търсени от една част от обществото. Освен в т.нар. "класически" начин на употреба, ще се спра и на този "великолепен" вейп, който го пушат и децата вече... Това, което прочетох за вейповете, направо ме ужаси.
Вейпът си е една обикновена електронна цигара. В началото създаването на вейпа има благородно намерение – алтернатива на класическото пушене. Следва едно бързо развитие на вейп индустрията, което води до нови и нови продукти до момента, когато някой се сеща, че може в нагряваната течност да се добави и някакво наркотично вещество. Тогава вейпът става много вреден и опасен. Един от най-големите проблеми е, че все още не е изминало достатъчно дълго време, за да се изследват последиците на по-късен етап, крайните вредни последици за човешкия организъм.
Картината в Европейския съюз е отчайваща! Има едно безпрецедентно увеличение на всякакви видове наркотици. Наблюдават се трайни и стабилни цени на наркотиците в ЕС. Има ужасно много смъртни случаи, които показват предозиране. 31 млрд. евро е оборотът на организираните престъпни групи в Европа, занимаващи се с наркотици!"
Тодор Тодоров обобщи с огорчение, че има огромна корупция на всички нива в управлението на държавите членки на ЕС, която по някакъв начин слага чадър на производството, продажбата и разпространението на наркотични вещества. Експертът подчерта, че трябва да се укрепва международното сътрудничество, трябват много повече инвестиции в капацитет за противодействие.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg