Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към професионално образование и да захрани бизнеса с необходимите специалисти разговаряме с Мариета Георгиева, директорка на Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин, зам.-министър в МОН в две предишни правителства.
"Проблемът с наличието на кадри, изобщо с човешкия ресурс, е повсеместен и той не е само в България…, така че ние трудно ще го решим като просто механично променим баланса. Обаче е изключително важно да дадем сигнал и да направим всичко възможно по-голямата част от учениците да получават професионална квалификация и то да получават качествена професионална квалификация, защото фактите от изследванията статистическите говорят, че учениците, които получават професионално образование, имат много по-висок процент на реализация на пазара на труда. Дори и преминавайки през висшето образование, те след това имат и много по-високи доходи и по-добри условия на личностна реализация.", казва Георгиева.
Дали обаче при съществуващата система на класиране според оценките от НВО по български език и литература и математика младите хора наистина имат избор в каква гимназия и паралелка да продължат обучението си или в професионалните гимназии и паралелки по правило отиват учениците с по-ниски резултати.
"Категорично смятам, че всяко едно училище в различните региони има така да се каже различен имидж, но фактът, че ние трябва да обхванем всички деца и че практиката показва, че по-голямата част от децата, които са показали по-ниски резултати, на практика се класират в професионални паралелки, е истина. Така че тук по-скоро ние трябва да се погрижим за това да осигурим едно по-високо ниво на подготовка на децата още в основното образование, за да може да нямаме такава чувствителна разлика между най-високите и най-ниските резултати."
Връзките и ангажираността на бизнеса с подготовката на кадри е решаваща, смята Мариета Георгиева, но бизнесът трябва да бъде мотивиран и законово да се предвиди по-голяма гъвкавост при планирането на обученията в работна среда и ясен сигнал към работодателите, че те са водеща страна в процеса на обучение.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg