Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблеми в професионалното образование

Снимка: БГНЕС

Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към професионално образование и да захрани бизнеса с необходимите специалисти разговаряме с Мариета Георгиева, директорка на Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин, зам.-министър в МОН в две предишни правителства.

"Проблемът с наличието на кадри, изобщо с човешкия ресурс, е повсеместен и той не е само в България…, така че ние трудно ще го решим като просто механично променим баланса. Обаче е изключително важно да дадем сигнал и да направим всичко възможно по-голямата част от учениците да получават професионална квалификация и то да получават качествена професионална квалификация, защото фактите от изследванията статистическите говорят, че учениците, които получават професионално образование, имат много по-висок процент на реализация на пазара на труда. Дори и преминавайки през висшето образование, те след това имат и много по-високи доходи и по-добри условия на личностна реализация.", казва Георгиева.

Дали обаче при съществуващата система на класиране според оценките от НВО по български език и литература и математика младите хора наистина имат избор в каква гимназия и паралелка да продължат обучението си или в професионалните гимназии и паралелки по правило отиват учениците с по-ниски резултати.

"Категорично смятам, че всяко едно училище в различните региони има така да се каже различен имидж, но фактът, че ние трябва да обхванем всички деца и че практиката показва, че по-голямата част от децата, които са показали по-ниски резултати, на практика се класират в професионални паралелки, е истина. Така че тук по-скоро ние трябва да се погрижим за това да осигурим едно по-високо ниво на подготовка на децата още в основното образование, за да може да нямаме такава чувствителна разлика между най-високите и най-ниските резултати."

Връзките и ангажираността на бизнеса с подготовката на кадри е решаваща, смята Мариета Георгиева, но бизнесът трябва да бъде мотивиран и законово да се предвиди по-голяма гъвкавост при планирането на обученията в работна среда  и ясен сигнал към работодателите, че те са водеща страна в процеса на обучение.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05