Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Като общество не сме готови за технологията, която е в ръцете ни през цялото време

Жюстин Томс
Снимка: Личен сайт

Социалните мрежи се изпозлват за политически цели чрез насаждане на противоречия и подклаждане на фанатични настроения. Какви са най-важните уроци, които трябва да научим от случилото се през последните години в сферата на технологиите, свързани с алгоритмите в социалните мрежи, начините за въздействие, психологическото портретиране? Какви са христоматийните примери за използването им – Брекзит, изборите в САЩ, касираните избори в Румъния? За тези и други въпроси разговаряме с Жюстин Томс, експерт и преподавател по дигитални комуникации в НБУ.

Томс подкрепя тезата, че интернет е най-мощното оръжие днес, а социалните мрежи са бойно поле: "Интернет беше създаден от самото начало като американски военен проект, който после така щедро беше предоставен на гражданите. Хората, които създават интернет, са учени хипари, които милеят за тази свобода, която той дава. После всичко премина в ръцете на технократите, а през цялото време на заден фон са военните. В световен мащаб виждаме как интернет изпълнява мисията на технократите. Технологията става все по-добра и ни манипулират с това оръжие."

Социалните мрежи демократизираха рекламата, изтъква Томс. Преди това само най-големите бизнеси си позволяват да се рекламират, но в днешно време и малки и големи рекламодатели се насочват към интернет. Същевременно останалите медии драматично изостават като покритие и качество.

"Всички ние стоим в интернет. Развиха се тревожности като FOMO (Fear of missing out) – страхът да не пропуснем нещо. Задържането на вниманието спада. Хора, завършващи университети, не са прочели една книга. Това е масово изглупяване, което води до стопяване на средната класа", заявява експертът.

"Като общество не сме готови за технологията, която е в ръцете ни през цялото време. Не можем да си управляваме добре емоциите, имаме чувство за отдалеченост от всички останали, а алгоритмите искат да сме ядосани, да сеем омраза, да се караме", допълва Томс.

Експертът обръща внимание на това, че агресията, на която ставаме свидетели онлайн, много често е дело на ботове – фалшиви профили, управлявани чрез алгоритъм.

В края на разговора Томс представя конференцията на тема изкуствен интелект, която ще се състои в петък (14 март) в НБУ с участието на компетентни лектори.

Томс завършва с думите: "ИИ, както всички технологии, е нещо добро, но може да бъде и нещо много опасно – надявам се повече хора да го осъзнават."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22