За изминалия археологически сезон в България, най-интересните археологически находки и предизвикателствата пред археологията през новия сезон в "Нашият ден" говори доц. д-р Христо Попов, директор на Археологическия институт с музей към БАН.
Доц. Попов представя изложбата "Българска археология 2024", която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките до 6 юни 2025 година. Това е XVIII националната археологическа изложба, която всяка година се открива в чест на професионалния празник на археолога, който в България се отбелязва на 14 февруари. Изложбата представя най-значимите находки и резултати от археологическата работа у нас през изминалата година. Доц. Попов изброява част от обектите – Хераклея Синтика, могилите край Тополовград, Варненския халколитен некропол, средновековните обекти до Мелник и Нови пазар.
Гостът коментира българската културна политика по опазване на материалното културно наследство, която е непостоянна, свръхбюрократизирана и нестратегическа. Очакванията около новия бюджет са свързани с желание за повече прозрачност и справедливост в разпределянето на финансиране по археологическите проекти, с организиране на дългосрочни сесии и с ясно определяне на приоритетите.
Доц. Попов съобщава, че след изложбата в музея "Гети", Лос Анджелис, на тракийско изкуство, в която с общо 150 предмета участваха 14 български музея, екип проверява състоянието на обектите и подготвя тяхното завръщане
Какво още се очаква от Националния археологически музей и Археологическия институт на БАН – чуйте в звуковия файл:
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg