Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият археологически сезон в България – предизвикателства и очаквания

Снимка: БАН

За изминалия археологически сезон в България, най-интересните археологически находки и  предизвикателствата пред археологията през новия сезон в "Нашият ден" говори доц. д-р Христо Попов, директор на Археологическия институт с музей към БАН.

Доц. Попов представя изложбата "Българска археология 2024", която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките до 6 юни 2025 година. Това е XVIII националната археологическа изложба, която всяка година се открива в чест на професионалния празник на археолога, който в България се отбелязва на 14 февруари. Изложбата представя най-значимите находки и резултати от археологическата работа у нас през изминалата година. Доц. Попов изброява част от обектите – Хераклея Синтика, могилите край Тополовград, Варненския халколитен некропол, средновековните обекти до Мелник и Нови пазар.

Гостът коментира българската културна политика по опазване на материалното културно наследство, която е непостоянна, свръхбюрократизирана и нестратегическа. Очакванията около новия бюджет са свързани с желание за повече прозрачност и справедливост в разпределянето на финансиране по археологическите проекти, с организиране на дългосрочни сесии и с ясно определяне на приоритетите.

Доц. Попов съобщава, че след изложбата в музея "Гети", Лос Анджелис, на тракийско изкуство, в която с общо 150 предмета участваха 14 български музея, екип проверява състоянието на обектите и подготвя тяхното завръщане

Какво още се очаква от Националния археологически музей и Археологическия институт на БАН – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15