За изминалия археологически сезон в България, най-интересните археологически находки и предизвикателствата пред археологията през новия сезон в "Нашият ден" говори доц. д-р Христо Попов, директор на Археологическия институт с музей към БАН.
Доц. Попов представя изложбата "Българска археология 2024", която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките до 6 юни 2025 година. Това е XVIII националната археологическа изложба, която всяка година се открива в чест на професионалния празник на археолога, който в България се отбелязва на 14 февруари. Изложбата представя най-значимите находки и резултати от археологическата работа у нас през изминалата година. Доц. Попов изброява част от обектите – Хераклея Синтика, могилите край Тополовград, Варненския халколитен некропол, средновековните обекти до Мелник и Нови пазар.
Гостът коментира българската културна политика по опазване на материалното културно наследство, която е непостоянна, свръхбюрократизирана и нестратегическа. Очакванията около новия бюджет са свързани с желание за повече прозрачност и справедливост в разпределянето на финансиране по археологическите проекти, с организиране на дългосрочни сесии и с ясно определяне на приоритетите.
Доц. Попов съобщава, че след изложбата в музея "Гети", Лос Анджелис, на тракийско изкуство, в която с общо 150 предмета участваха 14 български музея, екип проверява състоянието на обектите и подготвя тяхното завръщане
Какво още се очаква от Националния археологически музей и Археологическия институт на БАН – чуйте в звуковия файл:
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg