Във връзка с годишнина от Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, къщата музей "Димитър Пешев" представя изложбата живопис и графика "За болката една трудна колекция" на кюстендилския художник Станислав Божанков.
В изложбата публиката ще може да види работи от сериите "Портретувани фосили", "Предчувствия за портрет" и "Опит за летене", възникнали в средата на 90-те години по време на следването на художника в Академията за изящни изкуства в Краков, продължени в посланията си със съвсем новия и непоказван все още цикъл "Кошмари" (2024).
"Болката – този универсален архетип, който преминава през цялата история на човечеството, е не само доказателство за нашата екзистенция, но и основа за морално-етичните ни дефиниции, каза художника преди откриването на изложбата. Тя е неизменна част от цивилизационния ни път, оформяйки културата, историята и бъдещето ни.
В контекста на посещение в концентрационния лагер Освиенцим, болката се превръща в изпитание на човешките дефиниции за добро и зло, за смисъл и човечност. Травмите, макар и третирани от времето, остават като свидетелство за свирепата нецивилизованост, която историята ни е запечатала.
Освиенцим – един, сам по себе си, Музей на Общочовешката Рана, остава една трудно разбираема колекция на болката, поставена във времето, като срамно свидетелство за свирепа нецивилизованост след Моцарт, Гьоте, Бетховен, Шопен, Микеланджело, Рембранд, Айнщайн, Коперник. Същевременно напомня за необходимостта от човечност и състрадание."
Станислав Божанков е роден през 1966 г. в Кюстендил. Завършва Краковската художествена академия през 1995 г.
Има участия в над 400 международни изложби, биеналета, триеналета, кураторски проекти и групови изложби. Някои от тях: Тайпе, Майданек, Краков, Ибиса, Филаделфия, Сеул, Скопие, Ню Йорк, Канагава, Лодз, Пловдив, София, Белград, Любляна и др. Негови работи присъстават в над 40 публични колекции и музеи.
Изявява се в областта на живописта, графиката, рисунката, инсталацията и други визуални форми.
Снимки - Регионален исторически музей - КюстендилЖурналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg