Село Семчиново се намира в община Септември, разположено е в полите на Родопите и в него живеят над 2 хиляди човека.
Землището на селото е било обитавано още през праисторическата епоха. Изобилстват следи от стари тракийски селища и могили. Открити са следи от две средновековни крепости. Семчиново е било старо средновековно селище със значение на град в полите на родопския връх Милеви скали.
За първи път селото се споменава през 1189 г. в писмо на испанския рицар дон Алвизо дел Гренада, участвал в армията на венецианците в Третия кръстоносен поход от 1189-1190 г. В писмото, адресирано до любимата му в Испания, дон Алвизо пише: "На връщане за града на Филипа (Пловдив), минахме през едни села, които наричат Добролонг и Яворово, дето водата е сладка и пресладка, но край тях лозя не видяхме, така както ги бяхме видели при Семчинград (село Семчиново), които дават вино черно и гъсто като смола, черно като виното в Гренада. От това вино пихме без мяра в паници, котли и делви...".
Писмата на испанския рицар се съхранява в архива на италианския манастир "Санта Мария дел Соренто" в Монтевидео, близо до Флоренция.
В миналото хората в Семчиново се занимавали с варджийство, дърводелство и земеделие. Селото било едно от просветните огнища в региона. В 1820 г. е била построена черквата "Св. Богородица", а първото училище било в черковните стаи около 1860 г. Местното читалище "Напредък" е създадено през 1908.
В днешни дни селото все още има училище, което е обединено и носи името на Христо Ботев. Има и целодневна детска градина.
Още за миналото и настоящето на Семчиново и неговите жители – в звуковия файл.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg