Село Семчиново се намира в община Септември, разположено е в полите на Родопите и в него живеят над 2 хиляди човека.
Землището на селото е било обитавано още през праисторическата епоха. Изобилстват следи от стари тракийски селища и могили. Открити са следи от две средновековни крепости. Семчиново е било старо средновековно селище със значение на град в полите на родопския връх Милеви скали.
За първи път селото се споменава през 1189 г. в писмо на испанския рицар дон Алвизо дел Гренада, участвал в армията на венецианците в Третия кръстоносен поход от 1189-1190 г. В писмото, адресирано до любимата му в Испания, дон Алвизо пише: "На връщане за града на Филипа (Пловдив), минахме през едни села, които наричат Добролонг и Яворово, дето водата е сладка и пресладка, но край тях лозя не видяхме, така както ги бяхме видели при Семчинград (село Семчиново), които дават вино черно и гъсто като смола, черно като виното в Гренада. От това вино пихме без мяра в паници, котли и делви...".
Писмата на испанския рицар се съхранява в архива на италианския манастир "Санта Мария дел Соренто" в Монтевидео, близо до Флоренция.
В миналото хората в Семчиново се занимавали с варджийство, дърводелство и земеделие. Селото било едно от просветните огнища в региона. В 1820 г. е била построена черквата "Св. Богородица", а първото училище било в черковните стаи около 1860 г. Местното читалище "Напредък" е създадено през 1908.
В днешни дни селото все още има училище, което е обединено и носи името на Христо Ботев. Има и целодневна детска градина.
Още за миналото и настоящето на Семчиново и неговите жители – в звуковия файл.
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg