Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Карталов с научна гледна точка за поклонничеството в "Цветята на нациите"

Кирил Карталов (вдясно) и Велин Манов

Кирил Карталов за първи път представя темата за пилигримството от научна гледна точка в изданието "Цветята на нациите. Пилигрими по Камино де Сантяго" и дава нова интерпретация на традиционните историко-философски учения и позиции.

Книгата излиза първоначално на италиански език в луксозен вариант с 200 ръчно направени копия и множество снимков материал.

Изданието е плод на дългогодишни архивистични проучвания, на изследване и размисъл върху историческите и дипломатическите основи на поклонничеството в Сантяго де Компостела, "Цветята на нациите" разглежда пилигримството като исторически феномен, който е променил лицето на Европа през вековете и като дълбоко лично преживяване, като път към мира и себепознанието.

Кирил Карталов е доктор на науките по философия на Българската академия на науките и доктор по политики и институции на Миланския католически университет, където преподава културна дипломация, доцент е в ИФС-БАН; член-кореспондент е на Папския комитет за исторически науки, където е специалист по въпросите на мира, справедливостта и войната. Автор и съставител е на фундаментални трудове с национална и международна значимост в областта на дипломацията и международните отношения.

Подробностите за "Цветята на нациите. Пилигрими по Камино де Сантяго" са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с автора на изданието Кирил Карталов.

Снимка – БНР и изд. Сиела

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03