Могат ли институциите да откраднат едно детство?
В юридическото предаване "Законът и Темида" коментира консултантът на предаването адв. Петър Николов:
"Случаят е много интересен, започва през далечната 2013 г. в Германия. Няма, разбира се, да назовавам имената на детето, за да запазим интереса му. Тази сага започва още с Решение на Брачната колегия на Районен съд Есен, която постановява да се отнемат родителските права на двама родители (български граждани), които общо имат 3 деца. В настоящия случай става въпрос за най-малкото, което е момиченце. Съдът не само, че лишава родителите от права, но им дава право да виждат детето, което се настанява в приемно семейство и му се назначава настойник, право само на една среща в рамките на 6 месеца – и то на 1 час в присъствието на социални служители.
Детето е отнето от родителите, тъй като германските власти приемат, че не са полагани достатъчно грижи за това дете. Аз, честно да кажа, не съм много съгласен с германското и австрийското законодателство и техните решения. Там всеки един пропуск може да бъде приет като неглижиране, неполагане на грижи и да доведе до отнемане на детето и до лишаване на родителите от права.
Правилно или не – решението е взето. Какво се случва после? Бащата решава, че трябва да спаси по някакъв начин дъщеря си от лапите на германската социална система и бяга в България, където властите установяват неговото нахождение, заедно с детето. Германските власти инициират връщането на детето по съдебен път обратно в Германия. Нашият съд постановява връщане на детето по Хагската конвенция."
Бащата пристига в България след 2015 г., а през 2018 г. търси помощта на адв. Николов.
Адв. Николов смята, че травмите върху децата са много сериозни и тежки, а върху това изобщо не се работи. "В интерес на обществото ли е да имаме психически увредени индивиди, травмирани от държавата, която уж се грижи за тях? Въпросът е много комплексен. На някои родители децата се вземат само защото те нямат материалната възможност да им осигурят добри условия. И държавата решава, че вместо да подпомага съответните родители, ще дава по-големи суми на приемни семейства.
Само че тези приемни семейства често са много надалеч, понякога са от различен етнос... какво се случва с децата, когато попаднат в семейства, в които се говори на друг език, изповядва се друга религия... У нас приемното семейство като че се е превърнало в бизнес и определени етноси бързо се приспособяват как да вземат едни пари от държавата – под формата на социални помощи и ТЕЛК-ове – стават приемни родители. Да не говорим, че част от приемните родители имат проблеми с алкохол и наркотични вещества... Това се премълчава и се замита под килима. Истината е, че държавата отделя огромни финансови средства като ресурси, но реалното изпълнение на тази бюджетна и законова рамка не е толкова добро. Проблемът е именно в контрола."
Адв. Николов е категоричен, че освен бързината на производствата, един от проблемите, другият проблем е доколко ефективно може да се доказват твърденията на социалните служби и доколко съдът неформално иска да се върши работата. Засега адв. Николов наблюдава изключителен формализъм и отбиване на номера в тези дела.
Чуйте целия казус в звуковия файл.
Снимка – БНР
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg