Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският изборен процес – като да има нещо гнило в Дания

Пламена Игнатова
Снимка: Станимир Лучков

Въпреки безпрецедентния прокурорски и политически натиск, на който бяхме свидетели тази седмица, Конституционният съд взе своето решение по делото за изборите. Партия "Величие" влиза в 51-вото Народно събрание.

Но така или иначе бе поставен под съмнение правовият и институционален ред в държавата и даже се притеснихме за конституционните съдии, които, не трябва да забравяме, са демонстрирали във времето една тревожна адаптивност към политическата конюнктура. И си мисля, че това да им бъде размахван пръст от страна на прокуратурата, политиците и парламента, сътворил декларация, която някои наричат "срамна", има своите обективни причини.

В същото време КС не допусна прокуратурата да го зашлеви болезнено, а обществото реагира остро, защото не иска да наблюдава безропотно опитите за сриване на цялата институционална и правна структура на държавата.

С Пламена Игнатова от "Клуб Z" се опитваме в "Мрежата" да подредим пъзела на събитията.

Изборите като студио Х

"Истината е, че ние за тези неща си го говорим много отдавна, но тъй като избори много трудно се касират, а и честно, не знам дали е редно да има подобни искания след всеки  избор, защото виждаме това как се отразява на нашето доверие в изборния процес. За мен разговорът на първо време е политически.

Защо изобщо се разви пред очите ни тази сага в рамките на няколко дни – и то при положение че експертите по делото доста отдавна бяха разказали в свои публични изяви, че открили множество хартии и разни други канцеларски материали в пликовете. И според мен това се случи, защото хората, които са се облагодетелствали, ако можем така да кажем, от най-различни схеми, било то контролиран вот, най-вече, по-малко купен, защото контролираният е вече в по-големи мащаби, са предугаждали решението на Конституционния съд, което ще ги разобличи. 

Т.е. тук не става въпрос за вкарването на една партия "Величие" с нейните 10 депутати. Тук става въпрос за разобличаването на начина, по който се е провеждал изборният процес... И поради тази причина Конституционният съд трябваше да бъде превантивно дискредитиран, в това число и обвиняван, че едва ли не е скрил 7 чувала, 7 чувала на фона на 12 000 секции за изборите! Това беше основното."

Сърцатата прокуратура

"Видимо обаче от решението на Конституционния съд, то е много интересно да се чете внимателно, защото в него има няколко послания. Говоря за пълното решение с така изложените мотиви и доказателства. Посланията са както към законодателя, така и към прокуратурата, че те трябва да си свършат малко по-добре работата в този изборен процес, отколкото до момента го вършат.

Ние не видяхме прокуратурата толкова сърцато да следва всички сигнали покрай не само този последен избор, а и изобщо, колкото в опита си да се намеси в работата и така модерният израз "да страхува" конституционните съдии, с това какво да бъде тяхното финално решение, да внимават малко повече с мотивите си, но пък е интересно, че тук имаме абсолютно единодушие във всички съдии и нито едно особено мнение."

Хартиената коалиция

"Трябва да ни се извини на всички нас с това, че премахна машинния вот, който, аз си спомням, мисля, че 2002 година беше, как членовете на секционните комисии бързо си приключиха работата и дори отидоха да си гледат европейското по футбол, течеше тогава, ако не ме лъже паметта. Факт, че трябва да има много смислени по възможност промени в Изборния кодекс. Това, което съм проследила аз за момента като предложение, то нито едно с друго не си приличат. И малко се страхувам от това, което може да излезе на финала. И следващия път, когато дойде време за избори, да отидем на избори с поредните чисто нови правила, които не са изпробвани и не са дообмислени и предизвикат някакъв нов хаос. Но това предстои да видим, защото проектът още не е на финалната права. Дори не е минал без експертно обсъждане."

Излъганият избирател

"На първо време трябва да намалим малко децибелите. Говоря за политическото говорене, което всячески... във всеки един избор, в това число и сега, с решението на най-висшата инстанция, в случая Конституционния съд, продължава да се опитва да дискредитира този изборен процес, което за големите, по-силни партии, не искам да казвам, че е разбираемо, но то е съвсем така умишлено, защото те са формациите с най-голям интерес и с ниска избирателна активност. 

До това е сведен разговорът, разбирате ли. Той не е сведен до това да опростим начина, по който гласуваме, да опростим протокола, който трябва да разпишат после членовете на секционните комисии, да опростим процеса, да го направим максимално ясен, максимално лесен, да разширим кръга, ако искате с още хиляди видове гласуване, за да включим колкото се може повече хора. То е свързано с тясно партиен интерес, в голямата си степен с това да се дискредитират институции, кметове. Вече виждаме това с начина, по който им се вменява вина за изборните книжа след деня, членове на секционни комисии, Конституционен съд, ЦИК, Информационно обслужване и което се сетите още по веригата. Защото ние не говорим за първи път за какви бяха там "вълшебни флашки" и всякакви щуротии, които трябва да насадят мнението на хората, че има нещо гнило в Дания в този изборен процес."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Фотограф – Станимир Лучков

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05