За историята на Съюза на архитектите в България (САБ) и предизвикателствата пред съвременните архитекти разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на САБ по повод 60 години от основаването на съюза.
Българското техническо дружество, създадено през 1885 година в Русе, е едно от първите професионални сдружения в България. През 1893 година е учредено и Българското инженерно-архитектурно дружество (БИАД), което започва дейност като професионална организация. На 17 март 1965 година е създаден САБ, който 60 години работи в полза на професията и на българската архитектура, разказва арх. Диков. Гостът подчертава приносът на арх. Георги Стоилов, първият председател на САБ, който осигурява добро материално и финансово положение на професионалния съюз в условията на социалистическото управление.
Арх. Диков поставя акцент върху някои от основните цели в устава на САБ, които не са се изменили през годините. На първо място сред тях е защитата на достойнството и престижа на архитекта и архитектурата. Арх. Диков отбелязва, че в последните години това достойнство е накърнено, тъй като обществото възприема архитекта като съучастник в нечисти схеми и презастрояване.
"Аз винаги съм твърдял, че никой досега не е дал точно определение какво значи презастрояване", заявява арх. Диков, който е главният архитект на София в периода 2006-2016 година.
Арх. Диков откроява разликата между жилищните комплекси, дисциплинирали строителството, и строителството на парче в южните райони на столицата – от ж.к. "Манастирски ливади" до ж.к. "Малинова долина".
"Проблемът не е самото строителство, а липсата на елементарни условия за живот – улици, осветление, градски транспорт, училища и детски градини", коментира архитектът и подчертава, че причината е в липсата на цялостен градоустройствен план за тези квартали.
"Ако някой счита, че развитието на София е частното строителство, това не е развитие – това е просто бизнес. Развитието на един град се корени в неговата транспортна система, системата на образование, уличната мрежа и връзката между отделните квартали", казва гостът.
Архитектът допълва: "Развитието на града не е администриране, а перспектива. Нужни са познания за града и за историята му. Градът е жив организъм. Никой не може да има претенции, че градът започва от него и ще свърши с него. София е един от основните градове в Европа от 3000 години насам и заслужава качествено и добро управление – с идеи и с мисъл какво може да стане в бъдеще."
В момента има осем кандидати за поста на главен архитект на София. Според арх. Диков столицата не се нуждае от администратори, а от хора с идеи за това какво искат да се случи във времето на тяхното управление.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg