Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Насти" – документалната история на легендарния тенисист Илие Настасе

Новият филм на румънския режисьор Тудор Джурджу "Насти" е част от документалната програма на тазгодишния София филм фест. Филмът, който беше представен в Кан, Шанхай, Карлови Вари и Палм Спрингс, разказва за един от най-прочутите майстори на корта от близкото минало – превърналият се в легенда румънец Илие Настасе.

"Мисля, че за да постигнеш такова нещо – ти просто не трябва да бъдеш нормален", коментира успехите на тенисиста, който е първият номер едно в класацията на Асоциацията на професионалните тенисисти, и то в продължение на 40 седмици от самото начало на нейното създаване през лятото на 1973 година, режисьорът Тудор Джурджу. Според него всичко е въпрос на харизма, личностни качества и най-вече на страст към спорта.

"Интересното е, че всички си спомнят хубавите му качества, а не неговото често пъти недобро поведение", обяснява Джурджу. Режисьорът е на мнение, че в крайна сметка това, което остава в наследство, е начинът, по който Настасе е трансформирал тениса. Той се превръща в сензация на корта заради виртуозния си стил и изобретателен подход към играта, но и с нетърпимостта си към ограниченията, бунтовния си нрав и поведението на тотално "лошо момче". Играта му е определяна като "истински спектакъл", а спортните специалисти отбелязват, че след появата му като тенис звезда Насти е привлякъл съвсем различна публика към този спорт.

Известен с умението си да се прави на клоун на корта, но винаги с ясна мярка за границите, г-н Nice'n'Nasty, както го наричат, дори сега, когато вече е на близо 80 години, все още се държи като дете. Както твърди Тудор Джурджу.

В съавторство с Кристиан Паскариу и Тудор Попеску румънският режисьор създава мозайка от визуални доказателства за игровия талант на Настасе и спомените на хората, които са били най-близо до него през годините. Работата по филма отнема три години и половина. За това време авторите създават наратив, с който целят да покажат не последните години от живота на тенисиста и скандалите около него, а голямата личност, която Насти в действителност е бил. Постигат това, като пътуват напред-назад в личната му история, а не я следват хронологично. Тудор Джурджу отбелязва, че в това отношение е важно да се наблюдава личността на Настасе във времевия контекст на историята.

"Каквото и да правиш – прави го със страст" е урокът, който режисьорът получава, докато работи по филма. Човек трябва да се забавлява, да изпитва удоволствие от живота, да открива радост в деня си и в това, с което се занимава. Насти дава именно това на спорта – прави го интересен, дори забавен, и достъпен.

Филмът на Тудор Джурджу вече беше представен лично от режисьора на 29-ия София филм фест. "Насти" може да бъде гледан отново днес, 17 март, от 18.00 часа в Културен център G8 и на 3 април от 18.00 часа в кино "Одеон".

Какво превръща един спортист в рок звезда, както определят Илие Настасе, Тудор Джурджу разказва в звуковия файл. Превежда Татяна Петкова.

Снимки – СФФ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53
Теодора Церовска с Ивайло Стоименов и Ася Мирчева

"София изглежда толкова добре" с Ася Мирчева и Ивайло Стоименов

Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...

публикувано на 01.04.25 в 09:39
Мартин Джачков

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39