Новият филм на румънския режисьор Тудор Джурджу "Насти" е част от документалната програма на тазгодишния София филм фест. Филмът, който беше представен в Кан, Шанхай, Карлови Вари и Палм Спрингс, разказва за един от най-прочутите майстори на корта от близкото минало – превърналият се в легенда румънец Илие Настасе.
"Мисля, че за да постигнеш такова нещо – ти просто не трябва да бъдеш нормален", коментира успехите на тенисиста, който е първият номер едно в класацията на Асоциацията на професионалните тенисисти, и то в продължение на 40 седмици от самото начало на нейното създаване през лятото на 1973 година, режисьорът Тудор Джурджу. Според него всичко е въпрос на харизма, личностни качества и най-вече на страст към спорта.
"Интересното е, че всички си спомнят хубавите му качества, а не неговото често пъти недобро поведение", обяснява Джурджу. Режисьорът е на мнение, че в крайна сметка това, което остава в наследство, е начинът, по който Настасе е трансформирал тениса. Той се превръща в сензация на корта заради виртуозния си стил и изобретателен подход към играта, но и с нетърпимостта си към ограниченията, бунтовния си нрав и поведението на тотално "лошо момче". Играта му е определяна като "истински спектакъл", а спортните специалисти отбелязват, че след появата му като тенис звезда Насти е привлякъл съвсем различна публика към този спорт.
Известен с умението си да се прави на клоун на корта, но винаги с ясна мярка за границите, г-н Nice'n'Nasty, както го наричат, дори сега, когато вече е на близо 80 години, все още се държи като дете. Както твърди Тудор Джурджу.
В съавторство с Кристиан Паскариу и Тудор Попеску румънският режисьор създава мозайка от визуални доказателства за игровия талант на Настасе и спомените на хората, които са били най-близо до него през годините. Работата по филма отнема три години и половина. За това време авторите създават наратив, с който целят да покажат не последните години от живота на тенисиста и скандалите около него, а голямата личност, която Насти в действителност е бил. Постигат това, като пътуват напред-назад в личната му история, а не я следват хронологично. Тудор Джурджу отбелязва, че в това отношение е важно да се наблюдава личността на Настасе във времевия контекст на историята.
"Каквото и да правиш – прави го със страст" е урокът, който режисьорът получава, докато работи по филма. Човек трябва да се забавлява, да изпитва удоволствие от живота, да открива радост в деня си и в това, с което се занимава. Насти дава именно това на спорта – прави го интересен, дори забавен, и достъпен.
Филмът на Тудор Джурджу вече беше представен лично от режисьора на 29-ия София филм фест. "Насти" може да бъде гледан отново днес, 17 март, от 18.00 часа в Културен център G8 и на 3 април от 18.00 часа в кино "Одеон".
Какво превръща един спортист в рок звезда, както определят Илие Настасе, Тудор Джурджу разказва в звуковия файл. Превежда Татяна Петкова.
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg