Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тиня" – как един документален филм се превърна в мисия за двама студенти

4
Снимка: siff.bg

Две години и половина след бедствието припомняме за наводненията в селата Каравелово и Богдан, Карловска област. Как продължава животът на местните проследяват младите автори, студенти в НАТФИЗ, Евтим Шушолов (изпълнителен продуцент) и Катя Симеонова (режисьор) в документалния си филм "Тиня".

През септември 2022 г. след цяла нощ проливни дъждове река Стряма прелива от бреговете си и образува голямо свлачище, което опустошава селата Богдан и Каравелово, Карловска област. Проблемите на жителите съвсем не се изчерпват с наводнението и година по-късно, когато е сниман филмът, те все още се опитват да върнат животите си към нормалния им ход.

Главните герои са петима от пострадалите местни хора.

Филмът "Тиня” разглежда сериозните материални и най-вече психологически последици, с които се борят жителите на селата след случилото се.

"В началото на работата ни по филма аз самата не бях запозната с мащаба на проблема, който е именно: неправилната поддръжка на горите и водните басейни в страната ни, казва режисьорката Катя Симеонова. Вярвам, че филмът ни предоставя нужната информация, с която да могат повече хора да се запознаят със сериозността на проблема, а това, на което най-силно се надяваме, е отговорните органи да започнат малко по малко да вземат нужните мерки за превенция на подобни бедствия.

От задача в НАТФИЗ този проект се превърна за нас в мисия" – споделя продуцентът Евтим Шушолов.

Екипът има желание след като приключи фестивалния показ на "Тиня", филмът да бъде качен в някоя платформа и да стане общодостъпен за широката публика.

Дали може един филм да промени нагласа? Според Евтим Шушолов – категорично да. Но дори и това да не се случи, най-малкото той може да даде гласност на хора, които иначе не могат да бъдат чути.

"Важно е като млади хора да се ангажираме с подобни социални каузи, да заемаме позиция, защото ние сме тези, които да донесем промяната– твърди Катя Симеонова. Не можем да чакаме някой друг да го свърши вместо нас."

Снимки - София филм фест, НАТФИЗ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10