Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тиня" – как един документален филм се превърна в мисия за двама студенти

4
Снимка: siff.bg

Две години и половина след бедствието припомняме за наводненията в селата Каравелово и Богдан, Карловска област. Как продължава животът на местните проследяват младите автори, студенти в НАТФИЗ, Евтим Шушолов (изпълнителен продуцент) и Катя Симеонова (режисьор) в документалния си филм "Тиня".

През септември 2022 г. след цяла нощ проливни дъждове река Стряма прелива от бреговете си и образува голямо свлачище, което опустошава селата Богдан и Каравелово, Карловска област. Проблемите на жителите съвсем не се изчерпват с наводнението и година по-късно, когато е сниман филмът, те все още се опитват да върнат животите си към нормалния им ход.

Главните герои са петима от пострадалите местни хора.

Филмът "Тиня” разглежда сериозните материални и най-вече психологически последици, с които се борят жителите на селата след случилото се.

"В началото на работата ни по филма аз самата не бях запозната с мащаба на проблема, който е именно: неправилната поддръжка на горите и водните басейни в страната ни, казва режисьорката Катя Симеонова. Вярвам, че филмът ни предоставя нужната информация, с която да могат повече хора да се запознаят със сериозността на проблема, а това, на което най-силно се надяваме, е отговорните органи да започнат малко по малко да вземат нужните мерки за превенция на подобни бедствия.

От задача в НАТФИЗ този проект се превърна за нас в мисия" – споделя продуцентът Евтим Шушолов.

Екипът има желание след като приключи фестивалния показ на "Тиня", филмът да бъде качен в някоя платформа и да стане общодостъпен за широката публика.

Дали може един филм да промени нагласа? Според Евтим Шушолов – категорично да. Но дори и това да не се случи, най-малкото той може да даде гласност на хора, които иначе не могат да бъдат чути.

"Важно е като млади хора да се ангажираме с подобни социални каузи, да заемаме позиция, защото ние сме тези, които да донесем промяната– твърди Катя Симеонова. Не можем да чакаме някой друг да го свърши вместо нас."

Снимки - София филм фест, НАТФИЗ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47