Мащабно изследване на коалиция "Детство 2025" разкрива кои деца попадат в алтернативни грижи и какви са основните причини за тяхната раздяла с родителите. Проучването беше представено в предаването "Другият до мен" в навечерието на Деня на социалния работник, 18 март, от д-р Галина Маркова – директор на Ноу-хау центъра за алтернативни грижи за деца към Нов български университет и Елица Лингорски – експерт комуникации и координатор проекти към Центъра.
Изследването анализира около 1500 случая на превенция и реинтеграция след кризата с Covid-19 и разкрива основните фактори, водещи до настаняване на деца в алтернативна грижа в България. Според предварителните данни това са:
• Бедността и ниския социално-икономически статус, често предавани през поколенията;
• Здравословни проблеми на родителите – физически и психически заболявания, като често те се третират като рисково поведение на родителите, включително зависимостите, които не се адресират адекватно поради липсата на специализирани услуги;
• Социални фактори като неграмотност, безработица и дискриминация (особено сред ромските общности);
• Домашното насилие и конфликти – често засягащи цялото семейство, а не само децата;
• Нежелание или неспособност на родителите да полагат грижи – макар и по-рядко срещано, се отбелязва като ключов фактор;
• Липсата на подкрепа от близки и общността.
Д-р Галина Маркова и Елица Лингорски коментираха ролята на социалния работник днес и проблемите, с които той се сблъсква в напрегнатото си ежедневие.
Друг фокус на разговора беше ключовата роля на журналистите в представянето на темата за раздялата на деца и семейства, тъй като те могат да имат дълбок ефект върху общественото възприятие и политическите решения.
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg