За трета поредна година България ще участва на Международния панаир на детската книга в Болоня. Форумът е огромен, присъстват хиляди издатели, илюстратори, писатели – обхваща целия свят на детската книга. В студиото на "Какво се случва" организаторът на нашето представяне Венка Рагина, председател на асоциация "Култура и книжовност", художникът и преподавател Антон Стайков и графичната дизайнерка и илюстраторка Свобода Цекова, които са куратори на изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" разказват какви ползи носи това присъствие.
"Всяка година разширяваме прозореца на това, което искаме да покажем. Целта е дадем видимост на нашите творци, на българската литература и илюстратори. Този форум събира изключително добри специалисти от цял свят – казва Венка Рагина – Организацията е толкова мащабна, че прелива и в града – в библиотеки, културни зали, замъци дори. Нашият фокус е да направим селекция на най-доброто от българската детска литература, подборът е направен от независимо жури. В него влизат Вал Стоева, специалист по текстово съдържание, Антон Стайков, който преценява художествената стойност и Ана Хаджимишева.
Започнахме със скромен щанд, но когато видяхме как се представят различни народи и сектори, добихме амбицията да се покажем по по-добър начин."
"Миналата година подбрахме 25 илюстратори, тази година са 19 – казва Антон Стайков – Илюстраторът е един дълго формиращ се творчески организъм, който трябва да има обща култура, умения да рисува, интелигентност, да обича да чете. Широка палитра показваме, дава се точна картина на това какво се случва в България. На Панаира трябва да привлечеш хората именно с това."
"Опитваме се да правим неща, които са по-трайни във времето. Чрез сайта на проекта ние осигурихме чрез QR кодове един много дълъг живот на представените книги. Новата изложба също ще има – добавя Свобода Цекова – Мисията ни е да покажем българските автори извън България и да видим как се съотнасят, но е много важно и след Болоня какво става. Миналата година декорът пътуваше из страната и се оказа, че в много градове извън София децата изобщо не са виждали такива книги."
Панаирът в Болоня ще се проведе от 31 март до 4 април, а името на нашия павилион е Bulgarian books for kids. Чуйте екипът на представянето ни в "Какво се случва".
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg