В епизод 583 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с виртуозния музикант, джазмен, композитор, пианист и диригент Любомир Денев-баща.
Конкретен повод е събитие, което предизвиква интереса на цялата музикална общност в България. На 18 март 2025 г. Русенската опера представя премиерата на моно-операта "Алма", посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на живеещият и работещ в САЩ диригент, поет и драматург Герган Ценов. Режисьор на спектакъла е друга знаменитост - Вера Немирова, ролята на Алма изпълнява известната немска оперна прима Мария Хелгат, която на сцената си партнира с ансамбъл от оркестъра на Държавна опера – Русе и деца от Русенска детска опера. Оригиналната сценография е на художника Юлиян Табаков. Всъщност това е световна премиера на операта, като част от програмата на Международния фестивал "Мартенски музикални дни".
Текстът интерпретира драматичния живот на Алма Малер – интересна и противоречива личност, спътница на известни хора от артистичния свят в Европа между двете Световни войни: композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус, художника Оскар Кокошка, писателя Франц Верфел.
За Любо Денев сякаш знаем всичко, но Вера Немирова е по-слабо позната на българската публика, макар да е световна знаменитост в операта. Немирова живее и твори в Германия. Тя е едно от най-ярките имена от съвременната оперна режисура в Европа. Родена в София, тя е потомка на рода Немирови - майка й е оперната певица и педагожка Соня Немирова, а баща й е оперният режисьор Евгени Немиров, син на писателя Добри Немиров.
Любопитна и важна подробност е, че на това събитие национална премиера прави и скъпоценен музикален инструмент – малкият салонен роял "Diederichs Frères" – St. Pètersbourg, дарен на Държавна опера - Русе в края на миналата година.
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg