Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България: Иновации с глобално значение

| обновено на 24.03.25 в 13:00
Саша Безуханова
Снимка: Наталия Маева

През зимните месеци декември, януари и февруари рубриката "Говорят зелените новатори на България" представи на слушателите на "Нашият ден" 13 българи, чийто бизнес е насочен към устойчиви и зелени решения. Инициативата бе организирана съвместно с екипа на Move.bg по повод националното проучване "Зелени решения от България 2024". Изследването установи, че 42% от научните проекти и стартъпите в сферата на зелените технологии, както и 26% от гражданските организации, разработват уникални иновации с глобално значение. Съвсем скоро предстои и второто издание на това проучване.

В този контекст в "Разговорът" на "Нашият ден" бе поканена основателката на Move.bg, Саша Безуханова, за да обсъди ползите от подобни проучвания и променящите се тенденции в климатичната политика на Европа.

Ключовите приоритети за Европа през следващите пет години

Саша Безуханова сподели впечатленията си от участието в два значими европейски форума – Годишната среща на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Годишната конференция на Европейския пакт за климата. Според нея европейската политика в тази сфера се ръководи от три основни приоритета, обявени от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: декарбонизация, иновации и сигурност. Тези три направления функционират както поотделно, така и в синергия, за да насочат европейските инвестиции към устойчивото развитие.

По време на срещата на ЕИБ беше потвърдено, че финансовите ресурси на Европа ще бъдат насочени именно към тези стратегически направления. Адаптацията към климатичните промени остава съществен приоритет, като част от общата концепция за сигурността на континента. В този контекст Европа ще инвестира не само във военни технологии, но и в проекти, които осигуряват екологично чисти жилища и устойчив начин на живот.

Нови финансови инструменти за зелени инвестиции

Един от акцентите на дискусиите беше разширяването на използването на зелени бондове – финансови инструменти, които насочват средства към инвестиции в климатични проекти. Очаква се също разработването на нови механизми, свързани с подобен тип облигации, насочени към опазването на природните ресурси. Тези мерки целят да насърчат иновациите и да създадат нови възможности за устойчив икономически растеж.

По време на интервюто беше засегнат и въпросът за влиянието на решенията на американската администрация върху Европейския зелен преход.

На 8 април MOVE.BG организира Кръгла маса “Мисия Зелени Иновации: Възможности за развитие на България”. Каква е целта на тази кръгла маса, кой ще се включи в нея?

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя ДИмитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12