Кипърски ученици създадоха маска, базирана на изкуствен интелект, за гмуркане на водолази с цел изследване и опазване на океана. С иновативния си проект те спечелиха националното състезание по роботика и ще представят Кипър на международно състезание в САЩ, съобщиха от Кипърското компютърно общество, което е организатор на младежкия форум под егидата на Министерството на образованието.
Отборът победител включва 10 ученици на възраст от 9 до 16 години със силен интерес към науката, технологиите и околната среда.
Иновативното им предложение се фокусира върху изследването на океаните чрез прилагане на авангардна роботика и технологии за автоматизация. Разработената от тях маска за водолази използва изкуствен интелект за разпознаване на морски видове и предаване на информация на живо на изследователите.
Проектът на младите учени съчетава роботиката с практически решения за справяне с предизвикателствата, свързани с океаните, и представлява принос към глобалните усилия за защита на морската екосистема и околната среда, подчертаха от журито на форума.
Тазгодишното национално състезание по роботика в Кипър беше на тема "Изследване на океаните" и е част от проявите в рамките на Десетилетието на ООН за науката за океана за устойчиво развитие. В него участваха над 230 ученици от начални, средни и технически училища.
Успешният отбор ще представи Кипър на международно състезание по роботика в Хюстън, Тексас, през април.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на вицепрезидента Джей Ди Ванс – член на Съвета на регентите на института "Смитсониън" – да премахне "антиамериканска идеология" от музеите, центровете и Националната зоологическа градина във Вашингтон, съобщава ВВС. Заповедта също така нарежда на министъра на вътрешните работи да възстанови..
Четири компании и шестима учени са носители на годишните награди за иновации на Кипър (Cyprus Innovation Awards), които бяха връчени за 18-ти път. Страната за трета поредна година е определена като "силен иноватор" в ЕС, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията по награждаването. Отличията са присъдени за новаторски идеи и практики, които..
Способността да се пази равновесие на тялото е истинският тест за дълголетие. Това е едно от важните научни открития, коментирани в Италия. В здравната си рубрика "Движи се и лекувай – физическите упражнения като лекарство" ежедневникът "Република" засяга темата за равновесието. Вицепрезидентът на Италианската федерация по спортна медицина (Fmsi)..
От днес до 30 март Националният морски музей на Париж е домакин на първото издание на фестивала "Големият прилив", съобщава френското издание Sortir à Paris . Той включва изложби и документални филми, както и дискусии, посветени на моретата и океаните. Фестивалът La Grande Marée е част от новата програма на музея, който наскоро отвори врати след..
Споровете в частния театрален сектор във Франция достигнаха нов връх в навечерието на днешния Световен ден на театъра, като конфликтът продължава да е свързан с начина, по който се разпределят средствата за дейността му. Според информация на вестник Le Monde планираните реформи в управлението на Асоциацията за подкрепа на частния театър са срещнали..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg