По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра.
В този ден Съюзът на артистите в България присъжда своите годишни награди "Икар" на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Престижните отличия ще бъдат връчени за 51-и път на церемония в Народния театър "Иван Вазов", която ще бъде излъчена на живо по БНТ 2. Тогава ще научим кои са наградените в отделните категории, а отсега са известни единствено носителите на "Икар" в специалните категории.
Актьорът Стоян Сърданов е тазгодишният носител на специалната награда "Икар" за чест и достойнство. В творческата си биография има над сто роли и повече от 5000 представления на сцената на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов", където играе от 1977 година.
"Артистът живее цял живот с едните аплодисменти. Какво по-хубаво от това да радваш публиката, да забавляваш публиката и да я накараш да се замисли. Това също носи удоволствие от това, което правим всеки Божи ден.
Мисля, че в извънстоличните, в малките градове трябва да има по-голямо внимание към театрите, внимание на градската управа, където има театър. Защото доколкото знам, бюджетите не са кой знае какви. Всъщност това е най-голямата печалба за всички - актьорите да се чувстват доволни и обгрижвани. Защото който си няма представа за трудността на нашата професия, той просто нищо не знае", сподели в "Артефир" обичаният от поколения зрители актьор, часове преди да получи престижната статуетка.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Другите носители в специалните категории са актьорът Явор Милушев, отличен с наградата "За изключителен принос към българския театър", и професор Майя Петрова, удостоена с наградата на АКТ-УНИМА за принос в развитието на българското куклено изкуство.
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg