Филмът на турския режисьор Тайфун Пирселимоглу "Идея" имаше своята световна премиера в рамките на 29-ия София филм фест. Той разказва историята на Кемал – пазач в празна вила в покрайнините на града, която принадлежи на съмнителен бизнесмен. Една вечер, докато пазачът пътува с обществения транспорт към вилата, в автобуса се качва мъж, който сяда наблизо, оставя книга на седалката си и слиза. Кемал разгръща безцелно страниците на книгата със заглавие "ИДЕЯ" и я връща обратно. След тази нощ животът му се преобръща – той е обвинен в неясно престъпление и всичките му опити да се ориентира в ситуацията са напразни, накрая го нарочват и за лидер на тайна организация, наречена IDEA. В следствие на всичко това Кемал постепенно започва да бъде именно човека, за когото всички го смятат.
"Това е една история за човек, към когото се отнасят сякаш е някой друг. В основата на филма е проблемът за самоличността, която е една от моите лични мании", каза в "Артефир" Тайфун Пирселимоглу. Според него всичко се състои в това дали ние изграждаме сами самоличността си. Режисьорът е на мнение, че живеем в абсурд и това е така за целия свят – нормалност и ненормалност са смесени. Затова и режисьорът се занимава с въпроса за това какво означава в днешно време да бъдеш човек и да изграждаш идентичността си.
"Всичко зависи от това как създаваме себе си, затова и всяко нещо оказва въздействие – средата, семейството. Също така има нещо в нас, с което идваме на този свят. Филмът е много интересен точно заради това – защото разглежда нашата самоличност, изградена от детството ни. Разказва се за човек, който променя своята идентичност, независимо дали е доброволно, или не. Интересното е в това как успява да го постигне", допълва и продуцентът на "Идея" Вилдан Ерсен.
"За мен беше много трудно да се превърна в друг човек. С режисьора работихме в много тясно сътрудничество, много усилено. Все пак актьорската игра е точно това – да станеш някой друг, това и направих", обясни и актьорът в ролята на Кемал Тархан Карагьоз.
Какво превръща "Идея"-та в кошмар за главния герой във филма, защо въпросите за самоличността са от съществено значение и какво означава да търсим смисъл? Защо само докосването до нещо може напълно да промени живота ни, какво се случва, когато следваме вероятностите, и как можем да се противопоставим на абсурдността чрез творчество?
Отговор дават режисьорът Тайфун Пирселимоглу, актьорът Тархан Карагьоз и продуцентът на филма "Идея" Вилдан Ерсен. Преводът е на Йоана Стоянова.
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg