Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Щерьо Ножаров

Сивият сектор е причина у нас частните инвестиции да са по-малко от тези в света

Доц. д-р Щерьо Ножаров
Снимка: Българска стопанска камара

Седмият годишен форум "Производство и търговия", организиран от сп. "Мениджър", постави фокус върху новите търговски маршрути и клиента на бъдещето.

В рамките на събитието Петър Ганев, старши изследовател на Института за пазарна икономика, заяви, че България изпреварва средния икономически растеж в ЕС, като двигател на БВП е потреблението на домакинствата. За сметка на това инвестициите са в застой.

Часове преди Българската работодателска организация да връчи наградите "Икономика на светло" в "Нашият ден" доц. д-р Щерьо Ножаров коментира рисковете за развитието на българската икономика, породени от високия дял на сивия сектор у нас.

Доц. Ножаров казва: "Ние сме все още догонваща икономика – т.е. БВП на човек от населението е около 64% от средния за ЕС. Технологиите в онези икономики са на най-високо ниво и обновяването им е с по-нисък растеж – защото е върху по-голяма основа. БВП на Италия например е два трилиона и половина. Нашият е около 100 млрд. Ние трябва да имаме темп на икономически растеж, според Световната банка и Международния валутен фонд, 4% годишно, за да догоним в следващите 10-12 години средното ниво на ЕС. А ние имаме около 2,5 % годишно, докато еврозоната има 1%."

По думите на експерта сивата икономика е голям проблем у нас. Според международно утвърдени методи за изчисляване, тя обхваща между 20-28% от българската икономика при средно ниво за ЕС 8%.

"Сивият сектор е една от основните причини в България частните инвестиции да са много по-малко от тези в света. Те са в основата на темпа на икономически растеж. Ако станат 20%, темпът на растеж ще достигне 4%", обяснява доц. Ножаров.

По думите на икономиста, големите инвеститорите са прогонени от нелоялната конкуренция, която сивият сектор поддържа – основание за лош държавен имидж.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10