Протестното писмо на известни творци до британското правителство срещу отпадането на авторските права се подписва от все повече хора, съобщава вестник Гардиън. Миналата седмица към него се присъединиха певците Сър Пол Маккартни и Кейт Буш, както и телевизионният водещ Ричард Осман. Световно признатите дизайнери Том Диксън и Себастиан Конрад също го подписаха с аргумента, че културният бранш може да загине, ако авторските им права се предоставят безвъзмездно на компании, работещи с изкуствен интелект.
Тридесет и пет английски дизайнери призовават в писмото правителството да преразгледа плановете си. "Смятаме, че министърът на науката, технологиите и културата Питър Кайл несъобразително се разпорежда с един от най-продуктивните и ценни сектори. Подобно на музикантите и ние разчитаме на интелектуална собственост, авторски права и патенти, за да градим света около нас", се казва още в писмото.
Миналия месец експерти от английското правителство предложиха да се предостави безвъзмезден достъп до произведения на изкуството, като романи, журналистически публикации и филми, за изучаване на модели с изкуствен интелект. Аргументите им бяха, че разработчиците на моделите не разполагат с достатъчно информация, за да работят ефективно. Говорител на правителството заяви, че "статуквото" в "авторските права" спира развитието на творческите индустрии и медиите от достигане на пълния им потенциал чрез изкуствения интелект.
Допусна се обаче възможността тези притежатели на авторски права, които не са съгласни с предложението, да откажат, което доведе до протестното писмо на част от творческата гилдия.
Един от най-популярните скулптори, Сейфетин Шекеров , и съпругата му – графикът Надежда Шекерова – се представят в галерия "Савов" в Пловдив. Това е първата им самостоятелна изложба в града под тепетата. Двамата автори показват пред публиката 32 свои творби. Творбите на Сейфетин Шекеров впечатляват с усета към детайла и изключителния..
Националната галерия за модерно и съвременно изкуство в Рим е домакин на арт симпозиум, посветен на опазването на културното наследство. Събитието е организирано с цел да насърчи диалога на високо ниво относно ролята на културата и изкуството в съвременния свят. Симпозиумът е открит от министъра на културата Алесандро Джули с реч, посветена на..
Как древните гърци са осветявали вътрешността на Партенона? На този въпрос отговор дава испанският археолог Хуан де Лара, който е преподавател по История на изкуството и археология в Оксфордския университет. С помощта на 3D технологии и други дигитални инструменти той успява да разгадае една от големите загадки на класическата архитектура и да..
Нова европейска инициатива цели укрепване на психичното здраве и емоционалното благополучие в училищата. Първата официална среща за стартиране на европейския проект "Процъфтяващи училища" се проведе в Кипър в края на миналата седмица. Проектът ще продължи три години – до 2027 г., и се осъществява от партньори от четири държави: Кипър, Гърция, Италия..
Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg