Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

Портретистът Мартин Джачков с нова изложба в галерия "Видима" в Севлиево

4
Мартин Джачков
Снимка: галерия "Видима"

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево. В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието.

"Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите страхове и копнежи на публиката, мисля, че е едно ново начало за мен в момент, в който бих искал да започна да се отворям на още по-дълбоко и по-интимно ниво, за да отключа нещо повече от това, което е било досега", обяснява Джачков, за когото тази изложба е поредното огледало на човешката душа.

Посветена на портретурата и майсторството на колажа, "Сън преди вечност" включва оригинали на познати картини на автора, показани обаче за първи път у нас, както и нови портрети, направени специално за случая.

По думите на Мартин Джачков сънищата са някакъв паралелен живот, който може да бъде определен и като вечност. Тяхната история често се отразява в действителността, затова и картините му са опит за портрет именно на връзката между съня и реалността, която според него се крие в чувството.

"Сънищата са една голяма мистерия, осъзнаването им е един друг етап от тази връзка със съня. Доста често ние го разглеждаме по-скоро като проблем дали въобще го има, или го няма съня – какъв е той, неспокоен ли е, или обратното. Аз доста отдавна се научих да обръщам внимание на сънищата си, тъй като – както казва моето обкръжение – може би съм човекът, който най-много сънува.

Това няма как в един момент да не се интерпретира в реалността, чисто човешки, дори в битието, и човек да търси някакви отговори на тази подсъзнателна дейност. Така с времето реших да интерпретирам, може би несъзнателно решение отново, образите, които виждам там. А и по някакъв начин да ги насочвам обратно – от реалността, когато мисля за картини, образи и сюжети, които искам да създам – се опитвам да ги видя в съня си", разказва Джачков.

Според него дори когато виждаме нещо с въображението си, то може да бъде интерпретирано като сън.

"Артистът трябва да изкара една невидима гледка от себе си и да я изпише на платното", допълва портретистът.

Когато очите се затварят, сърцето си отваря – тъкмо това се случва с автора на "Сън преди вечност". Това ще се случи и със зрителите на изложбата, която ще може да бъде разгледана до 6 май в галерия "Видима".

Повече за това колко вдъхновяващо действат сънищата на Мартин Джачков и как разбира той вечността – чуйте в звуковия файл.

Снимки – галерия "Видима"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41