През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение.
В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция "Мяра", която представи резултатите от изследване на младежта, проведено от Фондация Фридрих Еберт. Петкова е сред авторите на проучването, което обхваща представителна извадка на младите хора на възраст между 14 и 29 години, анализирайки различни демографски показатели като пол, възраст, регион и образование.
По нейните думи днешните млади хора, на възраст между 15 и 29 години, са родени в свят, който не познава живота без интернет и социални мрежи. Те израстват в динамична среда, изпълнена с информация и възможности, но същевременно изпитват несигурност относно бъдещето си. Според изследването, това поколение се отличава със своята адаптивност, но също така се сблъсква с предизвикателства, свързани със социалната и икономическата нестабилност.
Освен че са дигитално родени, младите днес принадлежат към най-образованото поколение в историята, но парадоксално – и към едно от най-нископлатените. Те търсят реализация в условия, които често не отговарят на техните очаквания и възможности.
Изследването подчертава необходимостта от по-задълбочено разбиране на новото поколение, както и от адекватни политики и стратегии, които да подпомогнат младите хора в изграждането на стабилно и устойчиво бъдеще.
Слушайте!
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити. През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..
Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg