Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За женското здраве – с грижа и обич

Проф. Мария Малинова
Снимка: endometriosis.bg

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти.

Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна "нишка" бе дискусията, посветена на храненето и начина на живот при бременните жени. Говорихме и за вредните навици, които ни отдалечават от разумния баланс на здравето и гаранциите да бъде родено здраво и жизнено бебе. Проф. Малинова подчерта, че т.нар. чревна микробиома има съществено влияние върху хода на бременността и вътреутробното развитие на плода. Много научни тълкувания цитира специалистът, но основният извод се свежда до познатата максима: "Ние сме това, с което се храним".

Спомням си уроците от младостта, когато направих публикация за едно списание. Моят събеседник, народен лечител, известен като "Горублянския поп" директно ми каза, че всички злини за човешкото здраве се "отглеждат" в нашия стомах и черва. Той твърдеше, че дори псориазисът се заражда там. Години по-късно, в ерата на напреднала наука, изследователска мисъл и изкуствен интелект се убеждавам в правотата на тези думи.

И още полезна информация за бъдещите родители: проф. Мария Малинова изрично подчерта, че трябва да бъде лимитиран броят на ехографските изследвания по време на бременността. "Не става дума за пари, подчерта събеседничката ни, а за необоснованото облъчване и прекомерното затопляне на плода, което може да породи аномалии. Свидетелка съм на десетки случаи, когато изследването продължава прекалено дълго в опита на родителите да разберат от какъв пол ще е бебето".

В поредното издание "За здравето" отделихме време и за хирурзите, които провеждат поредните Русенски хирургични дни. За събитието, неговата програма, за делегатите и гостите ни разказа д-р Ивелин Йоцов. Нашият екип подкрепя всички подобни научни прояви с медийно партньорство и, разбира се, в името на пациентите.

Съботната ни здравна среща традиционно приключи със съвети и напътствия към аудиторията и най-вече, към бъдещите майки – да се хранят разумно, да изоставят по време на бременността всички вредни навици, да се движат и умерено да се натоварват физически. И не на последно място: да следят всички жизнени показатели, особено нивото на кръвната захар, и …никога да не се радват на прекалено големите бебета!?


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15