Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Болоня до България: Историята на един световен поход

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Книгите, които ни свързват: Защо четенето е повече от хоби

| обновено на 03.04.25 в 12:19
Искра Джанабетска
Снимка: Ани Петрова

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска, директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на Похода и неговите послания.

"Може би е странно да говорим за това, защо е важна връзката на книгите с децата, но в днешно време е важно да повтаряме дори очевидните неща отново и отново", започва тя, подчертавайки как нарастващото значение на четенето и книгите трябва да бъде напомняно постоянно. По думите на Джанабетска, походът на книгите има за цел да събуди интереса на децата към четенето чрез срещи с красиви книги, но също така да насърчи възрастните да се върнат към детската литература, като показват своята страст към книгите.

"Хубавото в този поход е, че много хора със своите хубави книги ще отидат при децата", добавя тя, отбелязвайки, че този месец ще бъде не само за децата, но и за възрастните, които ще им покажат, че литературата за деца не е само за малките, а и за тях самите.

Тази година кампанията носи и нова и важна инициатива. Джанабетска споделя, че "Походът на книгите" тази година отбелязва своята 14-а годишнина и по повод празника има специално партньорство с Върховния комисариат по бежанците към ООН. Чрез това партньорство се цели включване на деца, които са изключително невидими в обществото ни – бежанци и мигранти.

"Децата, които често остават извън нашето внимание, ще бъдат включени в тези срещи, ще се чете на техните езици и ще бъдат приобщени", казва Джанабетска, като подчертава колко е важно да се създадат условия за децата в риск да имат достъп до литература и да се чувстват част от обществото.

Походът на книгите, който започна от Болоня, е не само важен за популяризиране на детската литература, но и за укрепване на социалната интеграция и взаимното разбирателство между различни групи деца.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15