Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението му "Капричио за Гойя" чрез експресията на темите и на начина му на живописване.
"Предполагам, че това, което правя, може да се нарече експресивен реализъм, казва Динко Стоев. Картините правят видими страстите, агресията, страха. От банални ежедневни сцени искам да получа събития с общочовешко значение. Очевидно съм търсил присъствието на екзистенциален ужас. Но това не е страхът от ядрена война или катаклизъм. Като че ли катастрофата се е състояла… изначално" – споделя художникът, един от най-ярките ни неоекспресионисти, чиято разтърсваща, болезнена живопис е "силно изразена артистична реакция на цената на човешката драма, на тежкия отговор на екзистенцията".
Роден през 1958 г. в София, Динко Стоев завършва живопис в Художествената академия в класа на проф. Иван Кирков. През 1994 г. специализира по програма на Британския съвет в Колежа по изкуствата в гр. Бат, Великобритания. Преподава живопис в Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров".
Участвал е в над 20 колективни изложби в България, Великобритания и Франция, а сред последните му самостоятелни изяви са изложбите в галерия "Райко Алексиев“ (2017 и 2023), в Есенни салони – Пловдив (2019), в галерия "Стубел“ (2017, 2020 и 2022). Динко Стоев е носител на Националната награда "Захарий Зограф“ (2018). Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, частни колекции и галерии в България, Германия, Великобритания, Нидерландия, Япония.
Изложбата може да бъде видяна до 16 април в столичната галерия "Стубел".
Чуйте Кирил Василев и Динко Стоев.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg