На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4 април за "Професионален празник на психолозите". Идеята на младите хора бързо получава подкрепа и от други техни колеги, като интересът към празника нараства и излиза извън рамките на неформалната среща. Така се създава "Сдружение на младите психолози в България", което носи името на този ден – "4 Април".
В момента Денят на психолога се отбелязва в България със специални събития и инициативи, които подчертават важността на психологическата подкрепа и помощ. Един от активните участници в честването и в промяната на обществени нагласи е Марина Грънчарова – настоящ председател на сдружението "4 Април", с която имахме възможност да разговаряме за значението на психологията в съвременното общество.
Грънчарова сподели, че за нея Денят на психолога не е просто професионален празник, а момент за събиране на хора, които са посветени на значимата задача да подобряват психичното здраве и емоционалното благополучие на обществото. "Отбелязваме този ден като семеен и национален празник, в присъствието на хора, които са целеустремени и които се стремят да направят света по-добро място", каза тя.
По думите на Грънчарова, младите хора днес се вълнуват от теми като социалното неравенство и социалното включване. Тези въпроси са все по-актуални в обществото, като психолозите имат важна роля в интервенциите за психично здраве и промени в нагласите на хората към тези социални проблеми.
"Потенциалът за промяна е огромен, и благодарна съм за кризите, през които преминаваме, защото само в състояние на криза може да се постигне истинско развитие", каза още тя. Според нея, кризите създават възможности за нови решения и начин на мислене, които водят до положителни промени в обществото.
Този ден не само че подчертава значимостта на психологията, но и ни напомня за важността на психичното здраве в съвременното общество, което постоянно се променя. Денят на психолога е не само празник на професията, но и повод за размисъл върху социалните промени, които можем да постигнем с подкрепата на психологията.
Слушайте!
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg