Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс"

"Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е контрапункт на злото". 

Георги Георгиев е по-познат по света, отколкото у нас. Повече от десет негови творби украсяват Китай – на входа на един от най-големите скулптурни паркове в страната се намира композицията му "Лодката", а друга негова скулптура е поместена в близост до манастира Шаолин. 

"Много по-лесно е да си на страната на доброто. Когато се занимаваш с изкуство, то от само себе си си служител на красотата. Аз поне не познавам лоши хора между колегите."

Голямата мечта на Георги Георгиев е да направи монумент, посветен на единството между хора и религии и на утопичния световен мир. 

Освен самата скулптура, според него е важна и локацията: "Иска ми се това да се реализира на сакрален терен, на границата между човека и Бога, и да въвлека много хора, защото за да постигнем такава мечта, трябва да сме заедно. Бих искал да привлека широка аудитория, която да насочи фокуса върху проблемите, защото явно не се учим от миналото и грешките си. 

Надявам се проектът ми да добие мащабни размери и да получи обществена подкрепа, защото за пръв път правя подобно нещо и дълбоко вярвам в него. Вярвам, че мога да докосна хората и всички заедно да покажем, че единството между хора и религии е пътят към мира, защото на първо място сме Хора."

Намират ли ангелите и демоните зад рамото ни, и наистина ли любовта към доброто може да спаси света – ще разберем от Георги Георгиев.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки – галерия "Нюанс" и личен архив на автора

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49