Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те години на 20 век "Кой сънува моя живот". В него той пише:

"…Аз чакам. Без да знам кого.
Аз виждам и не разбирам.
Животът може би наистина е сън.
Но кой така тревожно сънува
моя живот?"

Владимир Левчев и проф. Михаил Неделчев
Владимир Левчев и проф. Михаил Неделчев

Както отбелязва проф. Михаил Неделчев във въведението на "География на съня", "в самите последвали негови стихотворни сбирки темата за съня присъства почти неизменно; много често тя преминава от книга в книга".
Авторът е разделил на три части новата стихосбирка – "Сянката няма субстанция", "София" и "Светци и небесни светила". Тя започва с "Въведение в географията на съня" – стихотворение, в което четем:

"Аз пиша на български.
Но се опитвам да превеждам
от онзи език,
на който Бог повика Адам –
на който всичко ни е писано."

Владимир Левчев (1957) e бил редактор в издателство "Народна култура". Създател на самиздатското списание "Глас" преди 1989 г. Член на изпълнителния комитет на "Екогласност", координатор на "Свободното поетично общество" и зам. гл. редактор на "Литературен вестник". През 1994 г. заминава с Фулбрайтова стипендия за САЩ и до 2007 преподава в няколко американски университета. След завръщането си у нас до сега преподава в Американския университет в Благоевград. Автор е на 14 стихосбирки, издадени у нас, сред които: "Аритмии", "Кой сънува моя живот", "София под луната", "Раззеленяване на сухото дърво", "Черна книга на застрашените видове", "Любов на площада", "Точно време", "Марс", "Смъртта и Бог" и на четири романа. Има издадни пет стихосбирки в САЩ. Преводач на Алън Гинзбърг, Т. С. Елиът., Стенли Кюниц, Хенри Тейлър, Висоцки, "Бхагаватгита".

Чуйте Владимир Левчев:

Снимки - Жаклин Толева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55