В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Проектът е съфинансиран от европейската програма за творчески иновации "Творческа Европа" и Национален фонд "Култура".
Заповядайте на тази неповторима и очарователна среща на науката и изкуството. Драматургията е завладяваща.
В близкото бъдеще, човечеството се е насочило към звездите, а първото дете, родено в Космоса, Мира, е символ на надеждата и технологичния прогрес. Израснала на орбиталната станция "Икар", тя е обект на световно внимание – инфлуенсър, експеримент и икона на бъдещето.
Докато обществото я обожествява, Мира започва да се съмнява в своята роля. Лишена от истински избор, тя копнее за Земята – свят, който никога не е докосвала, но който я привлича с магнетичната си непознатост. В същото врене двама симпатични извънземни – Флип и Флоп – откриват планетата и я виждат като потенциален рай за отглеждане на чай.
Пиесата балансира между философски размисли, социална сатира и научна фантастика, за да постави въпроси за човешката идентичност, изолацията и цената на прогреса. Всичко това подправено със солидна доза хумор и любопитни факти. Ще последва ли Мира съдбата, която ѝ е наложена, или ще намери своя собствен път?
"Космосът на чудесата" е дръзко и интелигентно театрално приключение, което комбинира хумор, дълбока социална критика и футуристична визия за човечеството. От спектакъла ще научите за новата професия астросексолог, както и за възможностите за секс в космоса.
В театрално-космическа станция "Трамвай по желание" астрофизикът доц. Влади Божилов авансово представя спектакъла, заедно театрала Димитър Узунов.
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg