Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа".
Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай приемането на VIII Закон за горите в България. Празникът е постановен от тогавашното Министерство на народното просвещение заедно с Министерството на земеделието и държавните имоти.
За тазгодишното отбелязване на Седмицата на гората в "Нашият ден" разказва доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.
"2025 година е знакова за българските гори, за българското лесовъдство и за българските лесовъди. През тази година ние отбелязваме 100 години от висшето лесовъдско образование в България. Този юбилей тържествено ще отбележим на 7 май, но двата празника тази година вървят успоредно, с много енергия, под егидата на Министерството на земеделието и храните. На нашите чествания, трябва да отбележа, че почетен патронаж е дал президентът Румен Радев", казва доц. Михайлов.
По традиция честванията са започнали с мемориал на лесовъдите, загинали за благото на българските гори и природни красоти.
Доц. Михайлов заявява: "Гората изисква отношение, грижи, опазване – тя е нашето бъдеще."
"Отговорно мога да заявя, че състоянието на българските гори е много добро, но тенденцията от гледна точка на тяхното опазване тревожи лесовъдите", допълва гостът.
Доц. Михайлов поставя акцент върху заплахата от горски пожари, които в 95 % от случаите са следствие от човешка небрежност. По официални данни за 2024 година са изгорели близо 180 хил. декара горска площ.
Гостът изтъква наличието и на друга заплаха за българските гори, която се явява под формата на политическо вмешателство в управлението на горите.
Седмицата на гората ще бъде отбелязана с наситена програма, организирана в партньорство с Министерството на земеделието и храните, заявява ректорът на Лесотехническия университет.
Предстоят дни на отворените врати, срещи с деца и експертни дискусии, посветени на проблемите на горите и състоянието на дивеча и ловното стопанство у нас.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg