Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицината и литературата: Два пътя към човека

| обновено на 07.04.25 в 11:06
Проф. Златимир Коларов
Снимка: Ани Петрова, БНР

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист, човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и киното.

Проф. Коларов е не просто лекар със завидна професионална биография, но и духовен лечител чрез книгите си. Със своите 35 художествени произведения и научни публикации, той доказва, че словото може да бъде не по-малко въздействащо от лекарствата.

Сред постиженията му се нареждат над 20 награди, златни значки, медали, грамоти и номинации за заслуги в медицината и литературата. Отличаван е с престижната награда на името на проф. Константин Чилов, спечелил е 9 награди за кинотворби и 24 за белетристика. Дейността му е разностранна, но навсякъде водещ остава хуманизмът – независимо дали говори от сцената на научна конференция, от страниците на роман или в сценарий за филм.

В интервю за предаването "Нашият ден" той споделя размислите си за връзката между литературата и медицината:

"Словото, засекретено в тези текстове, което като всяко слово е предназначено за отсрещната страна, където са хора, които търсят своя път за решаването на проблема – ние сме хората и лекарите, които трябва да им посочим пътя."

Той вярва, че литературата може да играе ролята на своеобразна диагноза – не клинична, а човешка. Чрез книгите си той се стреми да бъде своеобразен пътеводител за тези, които търсят не просто медицински отговори, а и емоционално разбиране.

"Нека пациентите грешат като просветени, а не като непросветени" – казва още той.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10