На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист, човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и киното.
Проф. Коларов е не просто лекар със завидна професионална биография, но и духовен лечител чрез книгите си. Със своите 35 художествени произведения и научни публикации, той доказва, че словото може да бъде не по-малко въздействащо от лекарствата.
Сред постиженията му се нареждат над 20 награди, златни значки, медали, грамоти и номинации за заслуги в медицината и литературата. Отличаван е с престижната награда на името на проф. Константин Чилов, спечелил е 9 награди за кинотворби и 24 за белетристика. Дейността му е разностранна, но навсякъде водещ остава хуманизмът – независимо дали говори от сцената на научна конференция, от страниците на роман или в сценарий за филм.
В интервю за предаването "Нашият ден" той споделя размислите си за връзката между литературата и медицината:
"Словото, засекретено в тези текстове, което като всяко слово е предназначено за отсрещната страна, където са хора, които търсят своя път за решаването на проблема – ние сме хората и лекарите, които трябва да им посочим пътя."
Той вярва, че литературата може да играе ролята на своеобразна диагноза – не клинична, а човешка. Чрез книгите си той се стреми да бъде своеобразен пътеводител за тези, които търсят не просто медицински отговори, а и емоционално разбиране.
"Нека пациентите грешат като просветени, а не като непросветени" – казва още той.
Слушайте!
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Конвергенция" , включваща живопис и фотография от визуалните артисти Калия Калъчева и Калоян Николов. "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на Калоян Николов и Калия Калъчева, които обединяват усилията си, за да изследват връзката между фотографията и живописта...
Днес от 18:30 часа в софийската галерия "Нирвана" се открива изложбата "Портрет" – съвместен проект на художниците Лариса Илиева и Николай Панайотов . Двамата творци представят своите различни гледни точки към портретния жанр, като в творбите си пресъздават както автопортрети и образи на хора от своето обкръжение, така и исторически личности...
От всичко, което се случва около нас и често въпреки нас, някак е трудно човек да на се запита какво право има някой да накърнява нечие чуждо достойнство. Да нанася удари, буквални и преносни, по личността. Особено ако тя е едва формираща се. Темата за домашното насилие, за съжаление, е от темите без срок на годност. Това потриса, стиска за гърлото и..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg