Емблематичната френска крепост Fort Boyardе намира в критично състояние поради дългогодишна ерозия и постоянните удари на океанските вълни, съобщава изданието Le Parisien.
Местните власти в югозападния департамент Charente-Maritime, разположен на брега на Атлантическия океан, планират мащабен проект за реставрация на стойност 44 милиона евро, за да спасят историческия паметник. Дейностите, които ще продължат повече от три години, целят да възстановят оригиналния му облик и да го защитят от бъдещи повреди.
Проектът включва реконструкция на два основни елемента: издадена част на северната страна, която служи като вълнолом, и пристанището от южната страна, което улеснява достъпа до сградата. Тези структури са почти разрушени от морските стихии, което е довело до сериозни щети върху самата крепост.
Финансирането на амбициозния проект ще бъде осигурено чрез комбинация от публични средства и частни дарения. Тази инициатива цели да ангажира широката общественост в опазването на културното наследство.
Въпреки предстоящите ремонтни дейности, заснемането на популярното телевизионно предаване, носещо името на крепостта Fort Boyard, ще продължи, като графикът на снимките ще бъде съобразен с работния процес.
След завършването на реставрацията, планирано за 2028 година, фортът ще бъде отворен за посещения.
Творби на български и чуждестранни автори ще бъдат показани днес за първи път в Националната художествена академия. Колекцията включва 49 картини от резиденция "Средна гора" на Вълко Червенков – бивш министър-председател на Народна република България в периода от 1950 до 1956 година. Изложбата "Една непозната колекция" е изключителна в..
От 9 до 12 април със специална програма Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей – ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката, както и годишнината от полета на първия български космонавт. В рамките на събитието са предвидени нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща с космонавта..
5 млн. евро предоставя Европейският съюз в подкрепа на двуобщностния Технически комитет по културното наследство в Кипър , който обединява представители на кипърските гърци и кипърските турци. Споразумението за новото финансиране за периода 2025 – 2029 г. бе подписано между Европейската комисия и Програмата за развитие на ООН, съобщиха от европейското..
Учени разкриват, че намерените във френски манастири редки ръкописи от 12 и 13 век , обвити в тюленова кожа, произхождат от далечните райони на Гренландия. Изследването показва съществуването на обширна търговска мрежа през Средновековието. Откритията хвърлят нова светлина върху търговските мрежи и практики през Средновековието и са свидетелство за..
Близо една четвърт от учениците в системата на държавното образование в Кипър са чужденци, а в частните училища децата с мигрантски произход вече са мнозинство . Това показва проучване за произхода на учениците 2014-2024 година, проведено от Кипърския институт по демографска и миграционна политика с данни от Министерството на..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg