Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Националният литературен музей представя "Четири поетични стихии"

Джозеф Ал-Ахмад
Снимка: Личен архив

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Парун и Ваня Петкова.

Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова. Експозицията ще остане в музея до края на месец май – явление веднъж във врeмето и пространството, което намира своето място и на територията на "Terra Култура".

Минути преди откриването на "Четири поетични стихии" актьорът Джозеф Ал-Ахмад сподели в интервю за предаването спомен за своята баба и най-близка приятелка – поетесата Ваня Петкова.

"Изкуството не познава възраст, граници, разлики в поколенията", каза Джозеф Ал-Ахмад, който вярва, че поезията не е изгубила своята способност да вълнува.

Когато Ваня Петкова "отлита за Сириус" – така поетесата нарича своя жизнен край – нейният внук е на 13 години. Той пази ярък спомен за борбения дух на баба си и за годините, в които тя се грижи за него като майка.

Съдбата на Ваня Петкова е свързана с трудности заради личния избор, който поетесата прави. Нейната връзка със суданския студент, в когото се влюбва, е прецедент в годините на социализма, разказва Джозеф Ал-Ахмад.

Поетесата осъществява цели 800 рецитала, два от които на летящ самолет, за което е била предложена за рекорд на "Гинес". Била е артистична и е излизала на сцена с Невена Коканова в миниспектакъл.

Внукът на Ваня Петкова я определя като "човек, строил мостове и рушил стени".

А нейното послание от Сириус гласи: "Повече любов."


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30