Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

6
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан". Тримата искат да направят какаото част от живота си, като го настанят в малка работилница насред София, а после да го превърнат в онази кадифена на вкус напитка, която гали сетивата и ни прави щастливи.


Мария, Антон и Анна разказват за пътуването си до Гренада и как ги посрещат на малкото летище "колкото автогара в средно голям български град", за малката плантация с какаови дървета, за чудатото население на малкия Карибски остров с шарени къщи, от които се чува различна музика – ден и нощ.

В плантацията за какао Мария и Анна се учат да режат с мачете какаовите зърна точно както го правят местните, Антон как да бере какаовите плодове, а после, "докато си медитираш внезапно се появява облак, от който се излива проливен дъжд и хукваш да затвориш големите чекмеджета, в които се изсушават какаовите зърна."


Мария споделя, как е разбърквала какаовите зърна според обичая в Гренада – танцувайки върху тях с боси крака и колко трудно е да преодолееш да стъпваш върху храна, но колко приятно е усещането да докосваш нежно какаото.

Тримата учат занаята на отглеждането на този "извънземен плод", който зашеметява с формата и съдържанието си и от който се получава "чудото шоколад".

В епизода участват: Антон Кринчв, Мария Христова, Анна Желязкова, съоснователи на малка работилница за какао в София и Красимир Калоянов, преподавател по география и икономика в 91 немска гимназия, в София.


Снимки: Антон Кринчв, Мария Христова, Анна Желязкова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22