Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век.

Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет. Работил е като редактор в Радио София, в издателство „Български писател“, вестник „Литературен форум“ и „Мултифилм“. От 1966 до 1975 г. му е забранено да работи и публикува. 

През 1975 г. получава разрешение за работа в „Българска кинематография“. През същата година е приет за член на Съюза на българските филмови дейци, а през 1980 г. е избран за член на Съюза на българските писатели. През 1983 г. по повод 50-годишнината от рождението му е издадена книга със заглавие „Стари неща“, включваща стихове от първите му две книги и сценарии. 

През 1989 г. за първи път след дълго прекъсване печата стихотворения във вестник „Литературен форум“. Напуска СБП на 3 февруари 1989 г. Никога не е членувал в други организации или партии. Отива си от този свят на 28 септември 2008 г. в София.

Разговор с поетите Ани Илков и Румен Леонидов по повод 92-рата годишнина от рождението на Константин Павлов. Чуйте звуковите файлове.


Снимка – Архивен фонд на БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Русе към света: Историята на семейство Канети

Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..

обновено на 14.05.25 в 10:34

22-рият Международен фестивал за късометражно кино в Перник избра за наслов "Киното е мръсна работа"

Тази  година Перник ще бъде кино от 27 юни до 1 юли. В Двореца на културата в града фестивалът ще представи 242 филма в конкурсните си програми, които селекционна комисия подбра от 5520-те кандидатствали филмови продукции от общо 127 държави или общо 1713 часа нови български и международни киноленти. В рамките на фестивалните дни жури от международно..

публикувано на 14.05.25 в 08:55
Хорхе Луис Борхес (1899–1986)

Издадоха на български "Седем вечери" от Хорхе Луис Борхес

За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес. Преводач е Калин Коев. В "Седем вечери" Борхес, подобно на Сервантес, е читател, който разказва, коментира, обобщава чужди текстове. Както в много други случаи, така и тук четенето при него се..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Похищението на България

"Похищението на България" е постановка на ТР "Сфумато". Режисьор е Иван Добчев. Сценографията е дело Станислав Памукчиев и Ивайло Аврамов по идея на режисьора. Борис Кръстев, Станислав Ганчев, Димитър Василев, Елена Дечева, Елена Траянова, Виолина Доцева и Рафаел Бижев са актьорите, които участват в спектакъла. В пиесата са използвани стихове,..

публикувано на 14.05.25 в 08:05

Алтернативното в културата и в живота

Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето".  Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..

публикувано на 13.05.25 в 18:25