Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април.
"Темата на тази изложба е плод на случайност. Миналата година успях да прибера от Германия колекцията си от творби, с които от 1994 г. бе оперирал в продължение на 30 години търговският ми мениджър Волфганг Баум, представител на фирмата Nikolaj und Son. Става дума за 47 творби, от които пет са картини с маслени бои, а останалите – живописни работи малък формат. Независимо че са с богата германска и от съседните ѝ страни изложбена биография, както и че са били репродуцирани и каталогизирани многократно там, те не са били показвани у нас. Така спонтанно ми хрумна идеята да ги включа в юбилейната си изложба заедно с работите от десетилетието от изложбата по случай моята 60-годишнина", отбелязва авторът.
Академик Олег Гочев е роден в София през 1954 г. Учи в Художествената гимназия в София и Художествената академия, специалност "Стенопис" при проф. Димо Заимов. Работи първоначално в Художествената гимназия (1980 – 1984), после в Националната художествена академия (НХА) от 1983 г. През 2002 г. става професор по стенопис в НХА, през 2010-а е приет за академик в Българската академия на науките и изкуствата, а в 2012 г. защитава докторска дисертация по изкуствознание и изобразителни изкуства.
Успоредно с работата си в НХА, продължила 40 години, работи като гостуващ професор във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" от 2004, в НБУ от 2009 и в Питсбъргския университет, Брадфорд, Пенсилвания (САЩ) през 2011 г. Олег Гочев е реализирал 41 стенописни произведения в България и в чужбина, участвал е в 190 общи, национални и специализирани художествени изложби в България, осъществил е 23 самостоятелни изложби в България, Франция, Германия, Обединеното кралство, Швейцария, Австрия и др., участвал е в 37 международни изложби и изложения.
Повече за изложбата – от разговора на Ани Костова с акад. Олег Гочев.
Снимки – СБХ "Шипка" 6
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg