Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

| обновено на 09.04.25 в 12:48
Снимка: Pixabay

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването.

"В момента се правят прибързани заключения. Има компетентни органи, които трябва да се произнесат. Нека ги изчакаме", призова проф. Темелков. Той подчерта, че изнесената до момента информация е противоречива, а липсата на коментари от близките на детето и от екипа, участвал в случая, буди недоумение.

Професорът насочи вниманието към друг въпрос – липсата на приет единен стандарт за анестезия в болниците. "Предлагали сме 3–4 варианта на стандарт на Министерството на здравеопазването, но нито един не е приет. Причините са елементарни – някъде не бил публикуван, другаде не бил обсъждан", обясни той.

По думите му обаче истинската причина е по-дълбока – много болници няма да отговорят на изискванията на такъв стандарт и ще бъдат принудени да спрат дейността си. "А изискванията са строги – става въпрос за апаратура, наличност на медикаменти, но най-вече за личен състав".

Недостиг на специалисти и прегаряне на кадрите

Според проф. Темелков проблемът със специалистите е особено остър – официалният брой на анестезиолозите изглежда голям, но всъщност много от тях работят на две или три места, което води до прегаряне. Освен това значителна част от работещите в сектора са в пенсионна възраст. "Това е нещо, за което трябва сериозно да се помисли в бъдеще," допълни той.

За алергиите и съвременните медикаменти

В коментар относно възможните алергични реакции, проф. Темелков подчерта, че в Западна Европа не съществува изискване за задължително тестване за алергии при всички пациенти, които ще бъдат подложени на анестезия. "Новите медикаменти са силно пречистени и създадени така, че да не предизвикват алергични реакции. Нямат нищо общо със старите препарати, които сме използвали в миналото."

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26