Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоанна Елми:

Във време на несигурност – духовна и материална – хората търсят изкупителна жертва

| обновено на 10.04.25 в 12:23
Йоанна Елми
Снимка: Яна Лозева, Жанет 45

Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от литературните фестивали в Осло.

В "Нашият ден" разговаряме с авторката – за пътя на една книга, но и за журналистиката, медиите, истината, политическата ситуация в САЩ, Европа и България.

"Когато излезе един роман, той вече не принадлежи на своя автор", смята Елми и споделя своята радост от успеха на "Направени от вина".

Писателката разказва за работата си с една от големите литературни агенции в Европа и за ролята на агента като посредник между автора и огромния литературен пазар.

"Повечето автори не обичат директно да са в пазара. Не пишат и не работят с оглед на пазара, но, за да се чете една книга, тя трябва да бъде продавана", заявява Елми.  

Авторката на широко превеждания роман изразява своите наблюдения и за процесите на превод, в които има географски разлики. На Балканите, смята Елми, преводачите се притесняват да задават въпроси на автора.

Втората половина на разговора е посветена на световните процеси, които създават несигурност в живота на съвременния човек.

Елми коментира: "Моето поколение порасна в един свят, който трябваше да е светът след края на историята. Един свят, в който грозното в нашата природа следваше да бъде изкоренено и в който ние щяхме да се превърнем в емпатични и разбиращи хора. Чудя се дали това отрицание на собствената ни природа не изкара тази огромна сянка наяве. Как се справяме с това, че една голяма част от обществото ни явно няма капацитета да бъде емпатична, добра и да постига един демократичен консенсус по пътя на разума?“

"Във време на несигурност и изключителна криза – духовна и материална – хората търсят изкупителна жертва. Съвсем нормално е изкупителната жертва да бъдат така наречените "елити" или интелектуалците, от които се очаква да са решили проблемите", казва още Елми.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима млади творци се борят за голямата награда "Полет в изкуството"

Церемонията по връчването на наградите на Фондация "Стоян Камбарев" ще се състои тази вечер. Петима млади творци, номинирани в различни области на изкуството, ще се борят за голямата награда "Полет в изкуството". По традиция, победителят ще получи култовата статуетка на Кольо Карамфилов и парична награда от 10 000 лева . Всеки от останалите..

обновено на 14.04.25 в 10:00

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59