Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по религия и добродетели.
"Смятам, че е важно по всяка една от тези теми да се чува мнението и на родителите, и на учителите и на децата – казва Яна Алексиева – Струва ми се, че доста забравяме за тях. Мечтаната посока е тази, която наистина слага детето в центъра на образователния подход. Далече от политика и от нагласи и давайки си ясна сметка какво искаме да постигнем от едно дете, което влиза на година- две в образователната система и излиза на осемнайсет. Чуваме кръпки, иска ми се чуем анализ и данни, да почерпим опит. Нека да видим защо са необходими тези мерки, какво ги налага и тогава да започнат да се правят реформи. Аз мечтая за по-смели реформи"
"Трябва да има смелост, това е единственото възможно, за да бъдат доведени консервативните системи до реформи, които са дълбоки и адекватни на съвремието. Видяхме години наред експерименти на парче, трябва да се прави умно с дълга визия.– казва Пламена Николова – Най-лошото е да се действа само от гледната точка на една идеология. Наистина е изненадващо как на фона на потресаващата базова грамотност, проблемите с насилието в училище и недостигът на кадри, ние си говорим за религия и къде да бъде телефонът"
"Не е най-лесното нещо, но да промениш една система, изисква много воля, вяра и визия. Много е лесно да бъдеш заглушен от всичко шумно.– допълва Яна Алексиева– Притеснява ме, че много често тенденциите за бързо печелене на лайкове изместват големият фокус какво да бъде образованието"
"Глобите за родители ги има и в други държави, но това е десетата стъпка и санкция за системно неглижиране на детето. Когато глобяваш родителя, това не е наказание за детето, това е защита на неговото право да бъде в училище. Това се бърка тук." – казва Пламена Николова
Чуйте Яна Алексиева и Пламена Николова в "Какво се случва".
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg