Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по религия и добродетели.
"Смятам, че е важно по всяка една от тези теми да се чува мнението и на родителите, и на учителите и на децата – казва Яна Алексиева – Струва ми се, че доста забравяме за тях. Мечтаната посока е тази, която наистина слага детето в центъра на образователния подход. Далече от политика и от нагласи и давайки си ясна сметка какво искаме да постигнем от едно дете, което влиза на година- две в образователната система и излиза на осемнайсет. Чуваме кръпки, иска ми се чуем анализ и данни, да почерпим опит. Нека да видим защо са необходими тези мерки, какво ги налага и тогава да започнат да се правят реформи. Аз мечтая за по-смели реформи"
"Трябва да има смелост, това е единственото възможно, за да бъдат доведени консервативните системи до реформи, които са дълбоки и адекватни на съвремието. Видяхме години наред експерименти на парче, трябва да се прави умно с дълга визия.– казва Пламена Николова – Най-лошото е да се действа само от гледната точка на една идеология. Наистина е изненадващо как на фона на потресаващата базова грамотност, проблемите с насилието в училище и недостигът на кадри, ние си говорим за религия и къде да бъде телефонът"
"Не е най-лесното нещо, но да промениш една система, изисква много воля, вяра и визия. Много е лесно да бъдеш заглушен от всичко шумно.– допълва Яна Алексиева– Притеснява ме, че много често тенденциите за бързо печелене на лайкове изместват големият фокус какво да бъде образованието"
"Глобите за родители ги има и в други държави, но това е десетата стъпка и санкция за системно неглижиране на детето. Когато глобяваш родителя, това не е наказание за детето, това е защита на неговото право да бъде в училище. Това се бърка тук." – казва Пламена Николова
Чуйте Яна Алексиева и Пламена Николова в "Какво се случва".
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg