Винаги след дъжд изгрява слънце – а понякога се появява и дъга, която озарява небето. Историята на Ирена Методиева може да бъде сравнена с такава дъга. След шестгодишна "ледена епоха", тя има шанс да стане първата българска пациентка, която ще бъде трансплантирана в една от водещите болници в САЩ. Това е огромен напредък и звучи дори романтично, според Стефан Тамбуев – председател на сдружение "Дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация". Той се надява да бъде въведена ясна регулация и трайно решение за достъп на български пациенти до чуждестранни програми за белодробни трансплантации с доказано висока успеваемост.
Като човек, трансплантиран преди 11 години,Тамбуев е двигател на кампанията "Дари живот". Той вярва, че всеки пациент заслужава своя шанс за живот.
"Белодробни трансплантации за българските пациенти ще продължат да се правят по този начин, по който, надявам се, ще бъде осъществена тази трансплантация, върху която в момента се работи", заявява Тамбуев в ефира на "Нашият ден".
Той подчертава, че, откакто Изпълнителна агенция Медицински надзор (ИАМН) става правоприемник на Изпълнителна агенция "Медицински одит" и Изпълнителна агенция по трансплантация, регулацията в областта е станала по-трудна.
"На ниво Европа не срещаме много добра приемственост на тема белодробни трансплантации на български пациенти. Изтъкват се един куп причини – донорството ни е ниско, не влизаме в някаква класация. Според мен да ти откажат лечение на болест, която е на 100 % смъртоносна, в един съюз, в който сме, не е добре", казва още Тамбуев.
"Дари живот" е първата инициатива и масова кампания за донорство. Идеята беше не да се прави някаква глобална информационна кампания ,защото информацията винаги се възприема от тези, които са лично засегнати от темата. Информационните кампании трябва да придружават конкретни инициативи. В тази връзка създадохме инициатива за правене на чешми, посветени на донорите. Ако една чешма създаде двама донори, значи сме си свършили добре работата. Ние направихме доста чешми – в София, в Пловдив, във Велико Търново, в Димитровград, в Плевен", разказва председателят на сдружение "Дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация".
Преди години, по думите на Тамбуев, са постигнати известни успехи по отношение привличане на вниманието, включително на парламентарно ниво, към проблема за донорството. Със съжаление гостът добавя, че нивото на донорство днес не се е повишило и дори бележи спад.
"Когато една кауза се окаже неуспешна, то тогава всички инициативи, свързани с тази кауза, си заслужават критиките", коментира Тамбуев.
Чуйте още в звуковия файл:
Преди броени дни Ирена Методиева разказа своята история в ефира на програма "Христо Ботев". Тъй като вече официално е включена в служебния регистър на ИА "Медицински надзор" като нуждаеща се от трансплантация, разходите за извършване на двойна белодробна трансплантация следва да бъдат покрити от НЗОК.
Ирена избра да разкаже за трудностите по пътя си – път, в който животът трябва да победи. Чуйте нейния разказ:
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
В Славейковото училище в Търговище днес от 17:30 часа се открива изложбата "Възрожденската къща ". В нея са включени макети, изработени от ученици, посветени на Международния ден за опазване на паметниците на културата, който предстои на 18 април. Учениците са от 4-и клас на Първо основно училище в града и са изработвали своите макети..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Тържественият вход на Христос, описан и от четиримата евангелисти като съществен момент от земния Му живот, ни кара да се замислим. Всички ние почти никога не подозираме какво ще ни се случи в бъдеще. Нерядко дори изневеряваме на самите себе си, неподготвени за ситуациите, в които сме поставени. За тьржества и забави винаги, независимо от повода,..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg