Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени личности в изкуството. В Художествения съвет на Фондацията участват поетите Георги Борисов и Ани Илков, кинорежисьорите Иван Павлов и Коста Биков, актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев, скулпторите Емил Попов и Ангел Станев.
Поетът Иван Цанев получи статуетката с подписа на Константин Павлов. А първите трима носители на "Персифедрон" са режисьорът Иван Павлов, актьорът Валентин Ганев и поетът Румен Леонидов.
Беше прожектиран документалният филм "Опит за мълчание" от 1996 г. на режисьора Коста Биков. В него е използван аудиозапис на Ивайла Александрова от авторския рецитал на поета през 1988 на "Аполония", съхранен в Златния фонд на Българското национално радио.
Иван Цанев не присъства на събитието, а наградата прие Ивайла Александрова, която прочете благодарствено слово от негово име. Призът е дело на проф. Ангел Станев, както и на студентите му Павлин Радевски, Петър Наков и Витали Халваджиев.
Руси Чанев и Валентин Ганев четоха стихове на поета и непубликувани писма от Светлозар Игов и Йосиф Сърчаджиев до Константин Павлов. Чухме и две есета от Ивайло Дичев и Елин Рахнев, посветени на поета. По повода има ново издание на "Записки, 1970-1993", а в края на годината Фондацията ще преиздаде и "Елегичен оптимизъм" и киноромана "Илюзия".
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсиа Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg