"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време.
– Какво каза, че си? – недоумяваше Аника.
– Нещотърсач.
– Какво е това? – попита Томи.
– Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с метлата останалото по пода брашно на малки купчини. – Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите."
Помните ли "Пипи Дългото чорапче" от Астрид Линдгрен? Вече има и български Нещотърсачи", които са заели името си от романа. Проектът с това заглавие е насочен към "дръзките мечтатели", както обявяват организаторите на детската работилница по стоп моушън анимация.
Тя започва тази събота, 12 април, в Общинския културен институт "Дом на културата Красно село" и е за деца от 7 до 12 години. Там те "ще създават свои анимационни филми, вместо да бъдат само зрители. Децата ще могат да експериментират с различни техники, като анимират с направени от тях изрезки и рисунки, лего, пластилин, предмети и фигурки".
Филмчетата от децата за децата ще бъдат показани на празника на "Нещотърсачи" на 1 юни в кино "Одеон". Детската работилница е безплатна, а проектът е подкрепен от Столична програма "Култура". В бъдеще предстои и фестивал на детската анимация, но повече за него ще научите от Мария Ландова.
Снимка – Работилница по анимация от и за деца "Нещотърсачи"
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg