Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на границата между изкуството, политиката и научното изследване.

В деня на откриването едно от произведенията вече липсваше, с което вероятно стана и най-познато. "Гранични цветя" на Иван Мудов беше разчистено от поляната пред музея. Творбата представляваше събран в граничната зона боклук, специално донесен до София и разпръснат в тревната площ пред музея. Според институцията, посетители реагирали на гледката с гневни коментари, а кучета разнасяли част от отпадъците. Веднага след откриването на изложбата Иван Мудов в знак на протест оттегли и другите си произведения – инсталацията "Звукови знамена", и специално създаденият от растящи край граница червени мухоморки репелент срещу комари B-Shapes.

Останалите творби в изложбата вълнуват по своя си начин – рисунките на Есра Ерсин съпоставят някои от най-познатите в региона образи, свързани с разнообразие от идентичности и исторически травми. Дуото Богданов/Мисирков предлагат проект за паметник на загиналите покрай границата бегълци, а Анна де Маникор заснема документален филм за живота в Странджа и начина, по който границата се е отпечатала в мисленето и манталитета на местните.

Изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" може да бъде разгледана до 28 август и е съпътствана от няколко събития, организирани от програмата за образование и експериментални формати в музеи "Гледане с разбиране": 17 май (събота), 20:00 | Европейска нощ на музеите: тур из изложбата; 8 юни (неделя), 16:00 | Неделя в музея: тур с артистите; 21 юни (събота)* | Следобед в Swimming Pool: представяне на изданието към изложбата + дискусия; 5 юли (събота)* | Литература на ръба на града: литературен маршрут от центъра на града до музея, организиран от "Литературни маршрути"; края на август* | Последен шанс: тур и закриване на изложбата.

В "Какво се случва" кураторките Катя Ангелова и Марион Оберхофер и визуалната артистка Анна де Маникор разказват повече за артистичния проект и сериозните теми, станали негово вдъхновение.

Чуйте разговора.

Снимки – БТА

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20