Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 7 част
Премиера
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Слушаме Ииро Рантала в първия концерт Jazz at Berlin Philharmonic с Михаел Волни.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Слушате ромски фолклор и етно от Румъния.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Аспарух Лешников, Димитър Лавчев, Мартин Владимиров и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Кратки поучителни истории – Колко лястовици" от Луиджи Малебра
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Верният приятел" от Оскар Уайлд
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Културен компас: анонс на предстоящи културни събития.
• Темата на деня: Как да използваме изкуствения интелект в образованието във финансовите и икономически дисциплини в университетите? Какви са новите възможности за търсещите знание, които предоставят технологиите? - теми, които бяха поставени по време на организираната кръгла маса под патронажа на ректора на УНСС "Търсещи знание". Събеседници: Представители на организаторите на конференцията.
• Разговорът: с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история - Ивaн Евстратиев Гешов - български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чиито подпис стои под първата емисия български левове.
• Евранет
от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водещ: Василена Мирчева
Пир и пост, ограничение и изобилие, храна за духа и храна за тялото - това са темите на априлското издание на "Часът на етиката" с проф. Стоян Ставру.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Димитрина Кюркчиева
• Световен ден на културата и изкуствата. Годишнина от подписване (1935) на Пакта Рьорих.
• Салонът на изкуствата под наслов "Диалог на цветове и мисли” ще бъде възстановен през април в НДК след десетгодишно прекъсване. Разговор с представител на организаторите - Вера Банчева, НДК.
• В Софийската градска художествена галерия се открива изложбата "Аз, художникът. 90 години от рождението на Стефан Гацев". Гостува изкуствоведът Николета Гологанова.
• Преводачката Нева Мичева разказва за участието си заедно с Асоциация "Култура и книжовност” на книжния панаир в Болоня.
• Изкуствоведът Иво Милев представя новата си книга "Чакай и се надявай”.
• Издателката Галина Попова за "Дарбата на душата” на психолога Яна Аврамова-Атанасова.
• Художникът Бисер Лазаров открива изложба живопис "Следобедът на един фавн” в галерия "Нюанс”.
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални писма
Водещ: Калина Бояджиева
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": За думите
Водещ: Венета Гаврилова
• Глаголицата – наука и мистика.
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025, обявена за Година на глаголицата, цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата писменост". Авторки на беседите са доц. Татяна Илиева от Кирило-Методиевския научен център на БАН и д-р Инна Димитрова, председателка на фондация "Глаголитика" – гостенки на предаването.
• Игрословица: игра със слушателите с въпроси от областта на езика.
• Всичко за образованието: Много ли са 15 дни отсъствия по семейни причини – виждането си по темата представят Милена Николова от Националната мрежа за децата, доц. Йорданка Узунова, секретар на Българската педиатрична асоциация и Снежина Машева, заместник-директорка на СУ "Нешо Бончев", Панагюрище.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия - Избрано
Водещ: Оля Стоянова
Живот във високото – Епизод три: Мургаш и животът над облаците
Връх Мургаш не е особено висок – едва 1687 метра. Намира се в Западна Стара планина, но до него водят само черни пътища и горски пътеки. Но от 1953 година на върха съществува високопланинска метеорологична станция и оттогава там живеят и работят метеоролози, на които им се плаща да гледат облаците, да измерват атмосферното налягане, да отчитат скоростта на вятъра, да записват максималната и минималната температура, въобще – да държат времето под контрол.
За романтиката и трудностите на живота над облаците и за специфичния ритъм на работа горе ще ни разкажат Румяна и Георги Златанови, дългогодишни метеоролози на връх "Мургаш".
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Таня Димова
Символите на героизма в българската авиация – разговор за личността на Димитър Списаревски и целите на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация с Орлин Георгиев, председател на АИББА и автор на биографична книга за българския летец, Никола Захариев, член на АИББА, Теодора Нишков, фотограф на проекта "Реплика на самолета на Списаревски", представен в кино "Влайкова", и Веселин Стоянов, син на ген. майор Стоян Стоянов, български въздушен ас.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещи: Ивайло Маджаров, Юлия Гатдерова
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
Празник на православната църковна музика. На Велики вторник предаването предлага на слушателите два часа с източноправославна църковна музика във вдъхновеното изпълнение на някои от най-реномираните български хорови състави. Във втория ден на Страстната седмица, в очакване на Христовото възкресение звучат записи на литургични произведения от двама изявени български композитори: Ценко Минкин и иконом Александър Лашков, реализирани от смесените хорове на Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", на Националното радио и… Няма да бъдат отминати и шедьоврите на старите майстори на българската и руска църковно-музикална школа, съхранени в звуковата памет на радиото.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Ася Чанева
• Общата международна изложба в НИМ "През призмата на границите - епизод 2: артистични пътувания между България, Гърция и Турция", която се откри на 9 април, има амбицията да разглежда границите като среща и разделение, история и памет, конфликт и трансформация. Конфликтът и трансформацията излязоха извън границите на изложбата след като музеят премахна една от инсталациите на Иван Мудов, а самият артист свали останалите си работи и се отказа от участие. Събеседници: Иван Мудов и представител на НИМ.
• Третото издание на ДНБ Култура от HMSU (Hard Music and Sounds United – най-старото неформално движение за дръм енд бейс на балканите) събра за пръв път 80 представители на родната дръм енд бейс сцена за културен обмен, ди джей сетове, дискусии и срещи на утвърдени артисти с изгряващи таланти. За приемствеността между поколенията и подкрепата за младите таланти в електронния авангард говорим с DJ ExO и Линда Хамдан.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
Предаването проследява линията на развитие и промени в кларинетното джаз изпълнителство, като започне от суинга с Бени Гудман и Арти Шоу, премине през бибоп с Бъди ДеФранко и Дон Байрън и стигне до съвременната картина, която бива разкрита от Анат Коен.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 8 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Слушаме Ииро Рантала в петия концерт с Ларс Даниелсен – почит към Йосбьорн..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 6 част Премиера 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Джазът като средство за социална сатира (най-често в тотално неджазов контекст) – историята на Антоние Пушич от Котор, известен повече като "Франк..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Апетит за череши" от Агнешка Ошецка от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Георги Коев, Лазар..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. • Концептуални албуми – Frost* - Life In The Wires. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 5 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg