Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато излезе Духа от бутилката

София Желева

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия Цариградска и така тя се пребори за нова съдебна практика, която премахва от сайтове обидни публикации, за които собствениците им са били осъдени.

 В "Мрежата" правният съветник от фондация "Антикорупционен фонд" София Желева коментира този пробив:

"Делото определено и категорично е прецедент. Това е безспорно. След като излезе в много дискусии, които съм имала и с колеги адвокати, това се потвърждава. Аз лично поне не бях виждала в практиката си такъв тип решение, което да урежда чл. 45 от Закона за задълженията и договорите по този начин. Това беше споделено и като информации от колегите. Въвеждането на нова практика е малко по-различен въпрос, който си заслужава определено да обсъдим.

В нашата съдебна система няма задължение изрично съдебните състави, сезирани по проблеми, които са били обсъждани в други състави, да вземат решение предходно на тяхното предвид при постановяване на някакво решение. Т.е. съдебният състав е напълно освободен на база на закона и да постанови решение, каквото го прецени в конкретния случай. Разбира се, съдебна практика се ползва почти винаги, когато съответният съдебен състав решава как да отсъди в конкретния случай.

Така че този случай с делото на съдия Цариградска със сигурност би могло да се ползва и в други случаи, които се разглежда подобен предявен иск."

Как се поправят вреди

"Вредите се поправят по начина, по който отсъди съдът./.../ От 2019 година съдебната битка върви в няколко направления, от една страна, съдия Цариградска претендира финансово обезщетение за неимуществени вреди, каквато е обичайната практика в такива случаи.

Наред с това обаче, тя подава и този иск за принуждаване на авторите и собствениците на сайта ПИК да отстранят тези вече, отново повтарям, определени, обявени за клеветнически статии. Първите инстанции отказват да направят това с довода, че всъщност законът не урежда такъв тип възможност именно за премахване на статията. Върховният касационен съд обаче не се съгласява с това и изрично посочва, че този извод противоречи на разпоредбата на чл. 45 от Закона за задълженията. Който гласи, най-общо и на достъпен език, че всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму... И съдът казва да се върне положението отпреди деликта, отпреди непозволеното увреждане. Отпреди момента,  в който съдия Цариградска, говорим за конкретния случай, да е претърпяла тези емоционални вреди и очерняне на името ѝ."

Псевдонакърнени чувства

"Такъв е случаят с така наречените и вече доста популярни в публичното пространство "SLAPP дела". Този тип дела са дела, които най-общо можем да кажем, целят заглушаване на един критичен, дали ще е журналистически, дали ще е глас на граждански активист и така нататък. Крайната цел е запушване на тази уста, която критично говори срещу обичайно силни, икономически, политически или по друг начин личности. /.../ Тези дела обичайно продължават изключително дълго. Между 2 и 6 години може да продължи едно съдебно дело от такъв характер. Годините ги давам като пример, защото такава продължителност сме наблюдавали в изследваните процеси във връзка с работата ни по доклада. За щастие голяма част от тези съдебни битки приключват в полза на журналистите и медиите, срещу които са водени. Така че голяма част съдебните ни състави успяват да работят по регулацията."

Коригираната неправда

Говорим за текстове, публикувани в онлайн медии, които могат да бъдат премахнати. Ако говорим за статия в печатно издание, няма да имаме този успех. Представете си, че това би следвало да означава изтегляне на тираж, би означавало изтегляне на голяма част от вестниците.

Вече купените си съществуват някъде, но те съществуват и като библиотечен фонд, т.е. трябва да бъдат извлечени от такъв тип фондове, което прави доста сложна тази процедура. В днешно време по-голяма част от медиите и публикациите са позиционирани именно онлайн и това позволява такъв тип неправда да бъде коригиран. /.../ А иначе критичните медии и медиите, които дават гласност на неудобни въпроси, поднесени по професионален начин, разбира се, винаги са били обект и ще бъдат за жалост обект на атака от страна на засегнатите в техните материали лица. Адекватната професионална журналистическа работа е нещото, което ги пази, както в миналото, така и занапред."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – АКФ, стопкадър You Tube

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35