Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна Световното изложение в Осака

Български павилион в Осака
Снимка: ИАНМСП

Започна Световното изложение в третия по големина град в Япония – Осака с участието на 160 държави и региони, които представят технологии, а страната домакин се надява да даде на света така необходимата надежда, предаде агенция Франс прес. 

Сред акцентите на изложението в Осака, което ще продължи до средата на октомври, са метеорит от Марс и биещо изкуствено сърце, отгледано от стволови клетки, което се показва публично за първи път.

Премиерът Шигеру Ишиба заяви, че събитието ще помогне да се постигне чувство на единство в "разделеното общество".

"Не се продава" гласи жълто-синя табела над украинския щанд, който съдържа предмети, използвани при възстановяването на енергийните съоръжения, повредени от руската инвазия.

"Ние сме тези, които създават, а не тези, които разрушават", заяви пред АФП Татяна Бережна, заместник-министър на икономиката на Украйна.

Яхел Вилан, ръководител на павилиона на Израел – има и палестински павилион – с камък от Стената на плача в окупирания Източен Йерусалим, заяви пред АФП, че са на изложението "с послание за мир".

Павилионът на САЩ е на тема "Красива Америка", като акцентът е поставен не върху политиката, а върху изкуствения интелект и пейзажите.

Близкият китайски павилион, напомнящ за калиграфски свитък, се фокусира върху зелените технологии и представя лунни проби, донесени от лунните сонди на страната.

Павилионът на Франция е обгърнат в огромни бели завеси и е вдъхновен от японската легенда за "Акай Ито" – невидима червена нишка, представляваща споделени ценности.

Сред по-причудливите експозиции са 32 скулптури на Hello Kitty, облечени като различни видове водорасли, като символ на многобройните приложения на растенията.

Темите за устойчивост са залегнали в цялото изложение, включително в приличащия на балон швейцарски павилион, който има за цел да остави най-малък екологичен отпечатък.

Експото е известно и като Световно изложение, а началото на този феномен, довел Айфеловата кула в Париж, е поставено през 1851 година на изложението Crystal Palace в Лондон и се провежда на всеки пет години.

За последен път Осака е била домакин през 1970 година, когато Япония е била в разцвет, а технологиите ѝ са предизвиквали завист в света. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейно издание на "Народен събор Пловдив" събира над 4500 участници

Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...

публикувано на 16.05.25 в 16:17

Литературният фестивал в Дъблин стартира с богата международна програма

В Дъблин започна Международният литературен фестивал — едно от водещите културни събития в света на литературата. Програмата включва участието на десетки международни гости и събития, насочени както към възрастни, така и към деца. От 16 до 25 май Мериън Скуеър Парк се превръща в сцена на Международния литературен фестивал в Дъблин . Той ще посрещне..

публикувано на 16.05.25 в 14:35

Сицилия разцъфва: Бароковият фестивал "Инфиората" започна в Ното

В град Ното, разположен на остров Сицилия, днес следобед започва 46-то издание на бароковия фестивал "Инфиората" . Основните улици в града ще бъдат покрити с килими от цветя, подредени в различни фигури. Мотото на събитието тази година гласи "Мирът се превръща в изкуство" . Според организаторите и аранжорите изкуството създава мир, който обединява..

публикувано на 16.05.25 в 14:30

Le Monde: Френската министърка на културата се конфронтира със средите, които трябва да защитава

Френската министърка на културата Рашида Дати предизвиква бурни реакции в културните среди с поведението и изказванията си – това коментира Мишел Герен, главен редактор на вестник Le Monde, в днешната си колонка. Той описва Дати като " артистка на провокацията ", която сякаш търси конфронтация с творческите среди, които всъщност трябва да защитава...

публикувано на 16.05.25 в 14:10

Бебе в САЩ получи първата персонализирана генотерапия

Бебе с рядко заболяване в Съединените щати стана първият човек в света, получил персонализирано лечение с помощта на революционната технология CRISPR (произнася се "криспър"), предаде RTVE. Тя позволява на учените да променят ДНК с изключителна точност. Момченцето страда от изключително рядко и животозастрашаващо генетично заболяване – тежък..

публикувано на 16.05.25 в 14:05