"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си ходило изречение, което, като отлепена плочка от тротоар, те опръсква с калта на живота. Българският живот. Животът на моето поколение."
– Марин Бодаков
В деня на премиерата на представлението "Последна стъпка" на камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов" в "Нашият ден" разговаряме с автора на романа "Последна стъпка" и създател и режисьор на сценичната версия Йордан Славейков.
"Тук съм, като писател, основно заради Марин Бодаков", споделя в началото на разговора Славейков.
Що се отнася до драматургичната версия на "Последна стъпка" – там авторът е опитал да избяга от прозата, да я пречупи и превърне в театър.
"Конструкцията е различна, някои от ролите са пренаписани, романът е подреден по един начин, а пиесата – по друг", казва Славейков.
"Пиесата дава милост на персонажите един към друг. В романа съм по-безмилостен", допълва той.
В представлението "Последна стъпка" театралният зрител ще види едно семейство на границата на живота и смъртта, където прошката се оказва възможна.
"Дадох им силата и възможността да си простят един на друг. Дава ми смисъл тази прошка, носи ми утеха дори. Докато сме живи, надеждата е възможна", заявява Славейков.
Като актьор, писател, режисьор и педагог, гостът коментира света, в който живеем – свят, в който "всичко е поставено под въпрос". По думите на Славейков днес "цари зловеща пропаганда" и се правят опити "да бъдем отклонени от нашето цивилизовано място в ЕС".
"Именно в такива трудни, тежки времена трябва да имаме надежда", смята Славейков.
"От политическия през социалния и културния спектър всеки трябва да надига глас срещу всяка една неправда. Лесно е да чакаш някой друг да те поведе. Поведи и ти – хората от семейството си, хората от блока, от улицата, от квартала. Много добре разбирам че вертикалът е друг, че на върха на това общество, в което живеем, ние, артистите, не сме на самия връх. Върхът, нека си го кажем честно, започва от политиците – системните партии, президента, Народното събрание – там е заровено кучето и никъде другаде", казва още гостът.
"Имаме глас и той трябва да бъде ясен, силен и заявяван на всички нива – при гласуване при всички дребни сблъсъци с корупция. Да не отвръщаме галва е много важно. Ние сме заобградени не само от голямо, войнстващо зло. Заобградени сме и от едно тихо, сиво, почти невидимо зло, което живее до нас. То има лице – това е човекът, който бие жена си или детето си, човекът, който хвърля фаса си от преминаващия автомобил, човекът, който насилва животни, човекът, който иска подкуп, който се държи се грубо с тебе, човекът на опашката в магазина, който прережда възрастна или бременна жена. От там се започва. Там трябва нашият глас да бъде чут – спокойно, но твърдо", призовава Славейков.
Премиерата на "Последна стъпка" на Камерна сцена в Народния театър е днес (16 април) и утре.
Участват: Веселин Мезеклиев, Велислав Павлов, Вяра Табакова, Ева Тепавичарова, Йордан Върбанов
Представлението може да бъде гледано и на 22 и 30 април.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Още за пиесата на Йордан Славейков ще чуете в днешния "Артефир"
Снимка – Стефан Здравески, Народен театър, Жанет 4585 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg