Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

103 години от рождението на Радой Ралин

Смутителят на реда – Радой Ралин

4
Снимка: ДА „Архиви”

На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."

Той бе от онези фигури, които не се побираха в рамките на времето, политическото статукво и обществените ограничения. Той умееше да трансформира чрез езоповския си език и сатира. Неговото слово създаваше нови образи, окарикатуряваше и пресъздавеше релността с нов смисъл и свобода. Неговите епиграми, стихове и стихосбирки бяха забранявани и изземвани, но това само усилваше влиянието на техните послания за сметка на тези, срещу които бе насочена сатирата му.

Златният фонд на БНР пази гласовата памет за сатирика, "смутителя на реда" и по-малко, като истински лирик. Стихотворението "Всичко ми говори" е писано през 1964 г. и посветено на поета Никола Фурнаджиев. В тази своя творба поетът акцентира на онази особена чувствителност на съвестта – "всичко ми говори – и тревата, и звездата… и мълчанието на вратата". Това не е поезия само, това е призив към човека, който не иска да остане безучастен.

Радой Ралин е съосновател на първия български театър за сатирична миниатюра "Стършел" и редактор на хумористичния вестник "Стършел". 

Паметник на Радой Ралин, автор Георги Чапкънов

На името на Радой Ралин е кръстен столичният площад срещу хотел "Плиска", на който е поставена и негова бронзова статуя, дело на скулптора Георги Чапкънов.

Редакторът на предаването Наталия Маева споделя своя спомен за Радой Ралин и представя архивен запис от Златния фонд на БНР – прочит на стихотворението "Всичко ми говори" (1964), което поетът е посветил на Никола Фурнаджиев.

Чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24
Плакат на проф. Божидар Йонов от 1970 г.

Плакат за България

Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..

публикувано на 21.05.25 в 08:50

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35